Legalizacija seksualne pomoći za osobe sa invaliditetom - da ili ne?
Seksualni asistenti postoje već dugi niz godina u mnogim evropskim zemljama.
Italijan Maksimilijano Ulivijeri pati od mišićne distrofije. On je nedavno pokrenuo kontroverznu kampanju u Italiji za legalizaciju "seksualnih asistenata" za osobe sa ozbiljnim invaliditetima.
Maks je medijima objasnio da seksualni asistenti primarno rade sa ljudima koji nisu u mogućnosti da se pomeraju i da istražuju svoje telo. On se bori za to da se seksualni asistenti budu trenirani za to da postanu seksualni partneri osoba sa invaliditetom. Radili bi šest meseci i bili bi i terapeuti kako osoba sa invaliditetom ne bi imala i psihološke probleme.
Uz podršku mnogih, uključujući i političare, raste broj zemalja u Evropi koje su već legalizovale ovakvu vrstu pomoći za osobe sa invaliditetom. Nemačka, Švajcarska, Danska i Holandija već su uspele da to organizuju, a Maksimilijano se nada da će sledeća to učiniti Italija - uprkos brojnim kritikama.
Seksualna pomoć ima za cilj da garantuje emocionalno i psihološko zdravlje ljudima sa hendikepom koji doživljavaju emocionalnu marginalizaciju. Ovu vrstu pomoći pružaju obrazovani operateri. Stalno potisnuti, blokirani seksualni nagoni, proizvode konstantan i progresivan mentalni i fizički stres - i to sa teškim posledicama na zdravlje.
Kroz fizički kontakt, milovanja, masaže, zagrljaje, erotske igre ili jednostavno kroz samo prisustvo, ljubav i humanost, asistenti pomažu osobama sa invaliditetom da se osete bolje.
Volonteri koji žele da postanu seksualni asistenti pohađaju kurseve o medicinskim, pravnim, etičkim, društvenim i seksualnim temama i razvijaju jaku empatiju i otvorenost prema seksualnosti. Ove kvalifikacije su najvažnija osnova za posao koji omogućava osobama sa invaliditetom da ponovo otkriju svoje telo kao izvor zadovoljstva, a ne isključivo kao izvor patnje i tegoba.
Tokom formalnog ili neformalnog pružanja nege i masaža, područje genitalije je isključeno, iako se terapeuti i asistenti trude da pomažu osobama sa invaliditetom u njihovim telesnim funkcijama svakog dana. Međutim, tokom seksualne asistencije, uz obostrani pristanak i emotivnu dostupnost, ovaj deo tela može biti i glavni predmet pažnje kako bi se uklonio stres i negativna energija izazvana funkcionalnim, socijalnim i kulturnim preprekama, kao i nedostatkom privatnosti i intime sa kojima se osobe sa hendikepom redovno susreću.
Pročitajte i:
- LJUDINA: Igra košarku, visok je jedan metar i pobeđuje u životu! (VIDEO)
- ŽIVEO JE 150 GODINA: Pio je ovaj napitak koji leči mnoge bolesti
- POTRESNA PRIČA: Sa diplomom fakulteta, sa invaliditetom, a BEZ PRAVA!
- POČINJE IZ POČETKA: Momak težak 260kg rešio da TRČI MARATONE! (FOTO, VIDEO)
- Pušenje marihuane pre punoletstva - invaliditet u kasnijim godinama!