Internetom haraju nasilje i oblici zloupotrebe među mladima
Takav vid komunikacije na Internetu navede mnoštvo omladine da se odluče na samoubistvo, a statistika pokazuje da je takvih 20.000 godišnje. Nažalost, u tome uspeju oko 4.000 dece.
Objavljivanje snimaka zlostavljanja učenika, praćenje, slanje okrutnih i pretećih poruka, vređanje, sve su češći oblici zlostavljanja putem Interneta, odnosno društvenih mreža među srednjoškolcima u Republici Srpskoj, pišu banjalučke "Nezavisne novine".
Podaci su dobijeni kroz razgovore sa srednjoškolcima iz Republike Srpske u okviru globalne kampanje protiv govora mržnje na Internetu, koja se sprovodi na inicijativu entitetskog Ministarstva porodice, omladine i sporta.
Šokantno, ali velika većina omladine je toliko zaluđena da otvara lažne profile u ime osoba koje ne vole, pa čak u opisu profila dodaju i reč "mrzitelji".
Dešava se takođe da međuvršnjačko nasilje putem Interneta uključuje podsticanje grupne mržnje, napade na privatnost, uznemiravanje, praćenje, vređanje, nesavestan pristup štetnim sadržajima, širenje nasilnih i uvredljivih komentara...
Nacionalni koordinator kampanje za BiH Branka Malešević objašnjava da se u ovaj vid nasilja uključuje slanje zlobnih, kao i kreiranje Internet stranica koje sadrže priče, crteže, slike i šale na račun vršnjaka.
"Takvo se nasilje odnosi i na slanje fotografija svojih kolega, pa traže da glasaju za, recimo, osobu koja je najružnija, najnepopularnija ili najdeblja u školi", objašnjava Branka.
Nacionalni koordinator kampanje je precizirala da istraživanje rađeno u Evropskoj uniji pokazuje da je oko 6% dece i mladih, starosti između 9 i 16 godina, izjavilo da je bilo zlostavljano na Internetu, dok je 3% ispitanih priznalo da je maltretiralo druge.
"Čak 56 % onlajn nasilnika je priznalo da se nasilno ponaša i kada nije na Internetu, a 55 % žrtava izjavilo je da su bili maltretirani i van Internet prostora", ukazala je Malešević na alarmantne podatke i dodala da se zbog nasilja doživljenog na Internetu godišnje u svetu pokuša da ubije 20.000 dece i mladih, od kojih 4.000, nažalost, uspe u toj nameri.
Većina roditelja nije upoznata sa činjenicom šta njihova deca rade na Internetu. Stručnjaci objašnjavaju da nažalost ne postoji efikasna mogućnost zaštite deteta, kao i da je jedina sigurna zaštita učenje o prednostima i rizicima tog vida komunikacije.