Интернетом харају насиље и облици злоупотребе међу младима
Такав вид комуникације на Интернету наведе мноштво омладине да се одлуче на самоубиство, а статистика показује да је таквих 20.000 годишње. Нажалост, у томе успеју око 4.000 деце.
Објављивање снимака злостављања ученика, праћење, слање окрутних и претећих порука, вређање, све су чешћи облици злостављања путем Интернета, односно друштвених мрежа међу средњошколцима у Републици Српској, пишу бањалучке "Независне новине".
Подаци су добијени кроз разговоре са средњошколцима из Републике Српске у оквиру глобалне кампање против говора мржње на Интернету, која се спроводи на иницијативу ентитетског Министарства породице, омладине и спорта.
Шокантно, али велика већина омладине је толико залуђена да отвара лажне профиле у име особа које не воле, па чак у опису профила додају и реч "мрзитељи".
Дешава се такође да међувршњачко насиље путем Интернета укључује подстицање групне мржње, нападе на приватност, узнемиравање, праћење, вређање, несавестан приступ штетним садржајима, ширење насилних и увредљивих коментара...
Национални координатор кампање за БиХ Бранка Малешевић објашњава да се у овај вид насиља укључује слање злобних, као и креирање Интернет страница које садрже приче, цртеже, слике и шале на рачун вршњака.
"Такво се насиље односи и на слање фотографија својих колега, па траже да гласају за, рецимо, особу која је најружнија, најнепопуларнија или најдебља у школи", објашњава Бранка.
Национални координатор кампање је прецизирала да истраживање рађено у Европској унији показује да је око 6% деце и младих, старости између 9 и 16 година, изјавило да је било злостављано на Интернету, док је 3% испитаних признало да је малтретирало друге.
"Чак 56 % онлајн насилника је признало да се насилно понаша и када није на Интернету, а 55 % жртава изјавило је да су били малтретирани и ван Интернет простора", указала је Малешевић на алармантне податке и додала да се због насиља доживљеног на Интернету годишње у свету покуша да убије 20.000 деце и младих, од којих 4.000, нажалост, успе у тој намери.
Већина родитеља није упозната са чињеницом шта њихова деца раде на Интернету. Стручњаци објашњавају да нажалост не постоји ефикасна могућност заштите детета, као и да је једина сигурна заштита учење о предностима и ризицима тог вида комуникације.