Neočekivane opasnosti biljnih preparata
Opasna kombinacija biljnih preparata i lekova.
U zemljama u razvoju, zbog nedostupnosti i ograničenosti zdravstvene zaštite, biljni preparati i lekovito bilje i dalje zauzimaju važnu ulogu, a u poslednjih 10 godina njihova popularnost i upotreba raste i u razvijenijim zemljama.
Međutim iako se radi o biljkama i biljnim preparatima, treba biti oprezan prilikom njihovog konzumiranja. Svi znate da ne treba piti alkohol dok pijete i lekove, ali verovatno niste znali da postoji i određeni broj biljnih vrsta koji mogu da stupe u interakciju sa lekovima i dovedu do neželjenih dejstava. Takođe, neki preparati na biljnoj bazi sadrže dve ili više biljaka što povećava mogućnost interakcije. Rizik za ovo je naročito velik kod osoba koje imaju dijabetes, koji boluju od depresije ili imaju visokok nivo holestorola.
Kantarion
Kantarion je poznati narodni lek, kupuje se u većini zemalja bez recepta i može se koristiti u vidu kapi ili tableta. Koristi se za lečenje anksioznosti i blagih depresija, a pacijenti su obično neobavešteni kada je reč o mogućim interakcijama između lekova. Treba biti oprezan kada koristite kantarion ako ste pod terapijom antibioticima, anesteticima, sedativima, lekovima protiv gljivica, lekovima protiv anksioznosti, srčanih problema ili grčeva. Čak i kantarion kada se konzumira u obliku čaja može da izazove komplikacije.
Grejpfrut
Grejpfrut ili njegov sok prilikom interakcije sa nekim lekovima može da pojača njihovo dejstvo i da dovede do neželjenih, pa i po život opasnih situacija. To se uglavnom odnosi na lekove koji tretiraju stanja kao što su angina, anksioznost, kancer, konvulzije, depresija, erektilna disfunkcija, visok krvni pritisak, srčane aritmije i psihotičnih problema.
Beli luk
Beli luk i preparati na njegovoj bazi uglavnom se koriste kao podrška posebnim režimima ishrane radi lečenja povišenog nivoa masnoće u krvi. Pacijente koji koriste antikoagulante treba upozoriti da ovakvka kombinacija može izazvati pojačano krvarenje.
Kofein
Ljudi mogi iz različitih izvora da unesu kofein u svoj organizam, a da toga nisu ni svesni. Svi znamo da kofeina ima u kafi, čaju, čokoladi i nekim popularnim bezalkoholnim pićima, ali mnogi ne znaju da kofeina ima i u nekim lekovima koje dobijaju na recept, kao i u nekim lekovima za koje im recept nije potreban. Ako se konzumira veliki broj namirnica u čiji sastav ulazi kofein, a da za toga niste svesni, mogu se javiti simptomi kao što su mučnina, djareja, slabije varenje, aritmija, poremećaj disanja, često uriniranje. Ako prestanete naglo da unosite kofein mogu se javiti u prvih 20 – 48 sati glavobolja, mučnina, nervoza, smanjena budnost i depresija.
Osim ovih prirodnih sastojaka, probleme vam može izazvati i đumbir, ginko biloba, brusnica i mnogi drugi.