NIKOLIĆ RASPISAO IZBORE: Srbija bira novu vlast 24. aprila
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić potpisao je Ukaz o raspuštanju parlamenta i raspisao parlamentarne izbore za 24. april.
- Poštovani građani Srbije, upravo sam na obrazloženi predlog Vlade potpisao Ukaz za raspuštanju parlamenta i raspisivanje parlamentarnih izbora. Došlo je vreme za ispitivanje podrške Vladi, jer su reforme koje smo započeli ozbiljne i potrebno je da se građani izjasne da li podržavaju te reforme kako bi živeli bolje ili možda postoji neka nova ideja - izjavio je predsednik Nikolić na konferenciji za medije povodom raspisivanja izbora.
- Vlada je učinila mnogo. Pokrenula je čitav sistem, snop reformi za koje sada traži da obezbedi novi mandat kako bi bila sigurna da ono što radi, radi po volji građana - smatra predsednik.
Nikolić: Očekujem fer i demokratske izbore
- Sve izazove prebrodićemo, a biće ih tokom kampanje, čak spoljne izazove na koje ne možemo da utičeno jer će država i institucije funkcionisati kako treba - izjavio je predsednik Nikolić, misleći pre svega na migrantsku krizu: "Ne možemo da zatvaramo oči pred tom krizom".
- Ja se nadam da će Srbija nastaviti sa reformana da neće odustati od puta kojim sada ide. Opozicija ima priliku da proveri koliko je traga ostavila na građane svojim delovanjem - rekao je predsednik.
Na pitanje novinara da li ga je primijer dodatno nečim ubedio da idemo na izbore, Nikolić je odgovorio da je odlučivao na osnovu ispunjenosti uslova za raspisivanje izbora.
- Ispunjeni su svi uslovi da budu raspisani izbori i niko nije trebalo da me ubeđuje već samo da mi pokaže da su bili ispunjeni svi uslovi za raspisivanje - izjavio je Nikolić.
PROSIPANJE GLASOVA: Za ove stranke je rizično glasati
Na pitanje da li bi bio razočaran ukoliko neko drugi formira vladu, predsednik je odgovorio potvrdno, jer smatra da "bi to bilo lošija situacija za Srbiju".
- Ja mogu da se prilagodim svakoj vladi, ali ovaj posao se niko nije usudio da započne i ovaj posao se niko ne bi usudio da završi osim Srpske napredne stranke. Ono što je započeto 2012. godine niko neće moći da zaustavi. Moje mišljenje je da moraju da se nastave reforme koje je započela vlada 2012. godine - dodao je Nikolić.
O mogućim promenama u sazivu Vlade
- Ne mešam se u to kako će da izgleda personalni sastav vlade. Oni koji budu imali većinu odlučivaće o tome.
Od mene nije zavisio ni prošli sastav vlade, pa neće ni sada. Bilo je evidentno da se u ove četiri godine nisam mešao u sastav vlade - rekao je predsednik.
Na pitanje ko će biti garant da će predstojeći izbori biti fer i pošteni, Nikolić je odgovorio:
"Ja se bavim politikom 26. god i 22. u opoziciji i uvek sam voleo da se održavaju izbori, jer ne gubim ništa. O regularnosti izbora se govori kada se dogode neregularnosti. Izbori će biti regularni i demokratski. Birački odbori u svom sazivu imaju članove iz svih prijavljenih lista i takav sistem postoji malo gde u svetu. Mi imamo toliko sistema kontrole, posebno kontrole medija i ponašanja, tako da je nemoguće da neko favorizovanje prođe ili prođe nekažnjeno".
Izborna lista je utvrđena kada je potpisima podrži najmanje 10.000 birača
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić potpisao je danas ukaz pošto mu je premijer Aleksandar Vučić juče popodne uputio obrazložen predlog za raspuštanje parlamenta, u kojem je naveo da je vladi potreban jasan mandat da završi reforme i dovede Srbiju pred vrata evropske porodice naroda.
Nikolićevom odlukom određen je i dan za održavanja izbora, i od kada počinju da teku rokovi za izborne radnje. Od tog momenta stranke i formalno ulaze u predizbornu kampanju.
GRAĐANI NEMAJU KRATKO PAMĆENJE: Sećate li se kad ste svakodnevno ostajali bez posla?
Prema Ustavu, izbori treba da se okončaju najkasnije za 60 dana od dana raspisivanja.
Predstavljanje stranačkog programa
Organizacije koje emituju radio i televizijski program, čiji je osnivač Republika Srbija, obavezne su da od dana raspisivanja izbora, u okviru političko-informativnog programa čija su čujnost i vidljivost obezbeđene na celoj teritoriji Srbije, obezbede predstavljanje podnosilaca izbornih lista i kandidata sa izbornih lista, kao i iznošenje i obrazlaganje izbornog programa podnosilaca tih lista.
Očekuje se da tog dana budu održani i pokrajinski, koje raspisuje predsednik vojvođanskog parlamenta, i lokalni, koje treba da raspiše predsednik Narodne skupštine.
Narodna skupština ima 250 poslanika, koji se biraju na četiri godine.
Poslanici se biraju u Republici Srbiji, kao jednoj izbornoj jedinici, na osnovu lista političkih stranaka, stranačkih koalicija, drugih političkih organizacija i lista koje predlože grupe građana, a poslanički mandati se raspodeljuju srazmerno broju dobijenih glasova.
Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, kandidate za poslanike mogu da predlažu registrovane političke stranke i stranačke koalicije, kao i grupe građana.
Izborna lista je utvrđena kada je potpisima podrži najmanje 10.000 birača.