НИКОЛИЋ РАСПИСАО ИЗБОРЕ: Србија бира нову власт 24. априла
Председник Србије Томислав Николић потписао је Указ о распуштању парламента и расписао парламентарне изборе за 24. април.
- Поштовани грађани Србије, управо сам на образложени предлог Владе потписао Указ за распуштању парламента и расписивање парламентарних избора. Дошло је време за испитивање подршке Влади, јер су реформе које смо започели озбиљне и потребно је да се грађани изјасне да ли подржавају те реформе како би живели боље или можда постоји нека нова идеја - изјавио је председник Николић на конференцији за медије поводом расписивања избора.
- Влада је учинила много. Покренула је читав систем, сноп реформи за које сада тражи да обезбеди нови мандат како би била сигурна да оно што ради, ради по вољи грађана - сматра председник.
Николић: Очекујем фер и демократске изборе
- Све изазове пребродићемо, а биће их током кампање, чак спољне изазове на које не можемо да утичено јер ће држава и институције функционисати како треба - изјавио је председник Николић, мислећи пре свега на мигрантску кризу: "Не можемо да затварамо очи пред том кризом".
- Ја се надам да ће Србија наставити са реформана да неће одустати од пута којим сада иде. Опозиција има прилику да провери колико је трага оставила на грађане својим деловањем - рекао је председник.
На питање новинара да ли га је примијер додатно нечим убедио да идемо на изборе, Николић је одговорио да је одлучивао на основу испуњености услова за расписивање избора.
- Испуњени су сви услови да буду расписани избори и нико није требало да ме убеђује већ само да ми покаже да су били испуњени сви услови за расписивање - изјавио је Николић.
ПРОСИПАЊЕ ГЛАСОВА: За ове странке је ризично гласати
На питање да ли би био разочаран уколико неко други формира владу, председник је одговорио потврдно, јер сматра да "би то било лошија ситуација за Србију".
- Ја могу да се прилагодим свакој влади, али овај посао се нико није усудио да започне и овај посао се нико не би усудио да заврши осим Српске напредне странке. Оно што је започето 2012. године нико неће моћи да заустави. Моје мишљење је да морају да се наставе реформе које је започела влада 2012. године - додао је Николић.
О могућим променама у сазиву Владе
- Не мешам се у то како ће да изгледа персонални састав владе. Они који буду имали већину одлучиваће о томе.
Од мене није зависио ни прошли састав владе, па неће ни сада. Било је евидентно да се у ове четири године нисам мешао у састав владе - рекао је председник.
На питање ко ће бити гарант да ће предстојећи избори бити фер и поштени, Николић је одговорио:
"Ја се бавим политиком 26. год и 22. у опозицији и увек сам волео да се одржавају избори, јер не губим ништа. О регуларности избора се говори када се догоде нерегуларности. Избори ће бити регуларни и демократски. Бирачки одбори у свом сазиву имају чланове из свих пријављених листа и такав систем постоји мало где у свету. Ми имамо толико система контроле, посебно контроле медија и понашања, тако да је немогуће да неко фаворизовање прође или прође некажњено".
Изборна листа је утврђена када је потписима подржи најмање 10.000 бирача
Председник Србије Томислав Николић потписао је данас указ пошто му је премијер Александар Вучић јуче поподне упутио образложен предлог за распуштање парламента, у којем је навео да је влади потребан јасан мандат да заврши реформе и доведе Србију пред врата европске породице народа.
Николићевом одлуком одређен је и дан за одржавања избора, и од када почињу да теку рокови за изборне радње. Од тог момента странке и формално улазе у предизборну кампању.
ГРАЂАНИ НЕМАЈУ КРАТКО ПАМЋЕЊЕ: Сећате ли се кад сте свакодневно остајали без посла?
Према Уставу, избори треба да се окончају најкасније за 60 дана од дана расписивања.
Представљање страначког програма
Организације које емитују радио и телевизијски програм, чији је оснивач Република Србија, обавезне су да од дана расписивања избора, у оквиру политичко-информативног програма чија су чујност и видљивост обезбеђене на целој територији Србије, обезбеде представљање подносилаца изборних листа и кандидата са изборних листа, као и изношење и образлагање изборног програма подносилаца тих листа.
Очекује се да тог дана буду одржани и покрајински, које расписује председник војвођанског парламента, и локални, које треба да распише председник Народне скупштине.
Народна скупштина има 250 посланика, који се бирају на четири године.
Посланици се бирају у Републици Србији, као једној изборној јединици, на основу листа политичких странака, страначких коалиција, других политичких организација и листа које предложе групе грађана, а посланички мандати се расподељују сразмерно броју добијених гласова.
Према Закону о избору народних посланика, кандидате за посланике могу да предлажу регистроване политичке странке и страначке коалиције, као и групе грађана.
Изборна листа је утврђена када је потписима подржи најмање 10.000 бирача.