OZBILJAN POREMEĆAJ: Zašto kupujemo stvari koje ne možemo da priuštimo?
Za nju su torba od 36.000 dinara i jakna od 40.000 dinara nekada bili sasvim normalna stvar... Sada duguje za stanarinu i račune.
Većina žena je navikla da troše novac koji nemaju. Zavisne su od kupovine luksuznih stvari koje realno sebi ne mogu da priušte. Takvo ponašanje je na stubu osude, ali iza toga stoji ozbiljan problem.
Tridesetdvogodišnja Lara, po struci je ekonomista, već 14 godina živi kao podstanar. Poslednjih par meseci muče je ogromni finansijski problemi, a sve to zbog neodgovornog odnosa prema novcu. Njena najveća slabost je skupa brendirana odeća i obuća. Mesečno zaradi oko 50.000 dinara, a dok plati stanarinu, ratu za kredit i račune, ostane joj malo novca koji potroši na krpice.
"Plaćam na rate, pozajmljujem, znam da je to glupo, ali ne mogu sebi da pomognem. Sad kada dugujem dve stanarine i račune za dva meseca, shvatam da imam ozbiljan problem koji ne znam kako da rešim", očajničnki priznaje Lara.
Zavisna je i od onih reklama za parfeme, cipele i odeću, i gledajući ih sa užitkom poželi da se baš ona nađe u toj odevnoj kombinaciji. Smatra da je kupovina tih stvari jedna vrsta investicije, i da će dobivati bolje poslove ako izgleda bogatije.
U psihologiji, ovaj fenomen je poznat kao poremećaj impulsivne kupovine. Nezadovoljan čovek kupuje, ne zato što mu hitno treba neka stvar, već da zadovoljni i nadomesti nedostatke u svom životu i kako bi se osećao ugodnije. Osobi koja ima pomenuti poremećaj svojstveno je da prilikom kupovine samo najosnovnijih neophodnih stvari, kupi pregršt krpica koje su joj "slučajno, usput zapale za oko".
Kao u svim životnim situacijama, pa tako i ovde, ključnu ulogu ima mozak. Prilikom kupovine, vama se u mozgu stimulišu centri za prijatnost, pa se u organizmu otpuštaju velike količine dopamina i endorfina koji nas čine srećnim, pa tako potiskujemo ono što nas muči – anksioznost i depresija. Jedini lek jeste razgovor sa psiho-terapeutom sa kojim ćete, kognitivno – bihevioralnom metodom, doći do izlečenja.
U slučaju da ste vi jedni od takvih ljudi, i da ste u dugovima "do guše", vreme je da sednete na kauč i prihvatite činjenicu da imate zdravstveni poremećaj. Vreme je da se pozabavite nedostacima koji vam nedostaju i kojima ste stvarno nezadovoljni, a ne da ih kamuflirate bogatim šopingom.
Pročitajte i:
HIV-om protiv raka!
Gubite vid jer ste stalno ispred računara? Uz ove vežbe na poslu, odmorićete oči