Pas je čovekov prijatelj ili samo namirnica u njegovoj ishrani?
(NE)ETIČKI: Da li biste jeli pseće meso ili ne?
Mnogi naučnici koji su ispitivali način hranjenja psećijim mesom, zaključili su da bi to bilo korisno jer bi ono predstavljalo bolju alternativu eutanaziji. Neke nacije su navikle na to, poput onih u Vijetnamu i Laosu.Uprkos mnogim presijama, Zapad pseće meso nikad neće uvrstiti u namirnice svog domaćinstva, jer zapadnjački narodi misle da je to neetički i nehumano. Oslanjaju se na čvrsta prava za zaštitu životinja i nevladine organizacije koje se snažno bore protiv takvog mučenja životinja.
Taj problem nastaje kod odlaganja eutanaziranih pasa – dok se neki kremiraju, ostali se odlažu na deponijima. Prema Koledžu veterinara Britanske Kolumbije, veterinari koriste snažne droge za eutanaziju kućnih ljubimaca. Ako se ne zbrinu pravilno i ostave na deponiji, "divlji lešinari ili domaće životinje mogu se otrovati drogom koja se nalazi u telima uginulih životinja."Međutim, nailazimo na mišljenja koja ističu da nije humano da se psi jedu u onim zemljama, u kojima su ljudi vrlo privrženi njima. Kina je poznata po tome što svom narodu brani ovaj vid ishrane. Nedavno su Kinezi izašli na ulice, protestujući protiv Festivala psećeg mesa koji se održao u Julinu, tokom kojeg su se ubijali psi i jeli. Lekari ističu da je ovaj vid vrlo rizičan, jer ti psi prethodno nisu bili u karantinu i nije poznato da li su bolovali od nekih bolesti.
Kako primećujemo, polako se gubi svest o pravim vrednostima i zaboravlja se ona čuvena floskula – pas je najbolji čovekov prijatelj.