Pet istina o peruti
Perut se jednako javlja i kod suve i kod masne kože glave, a prouzrokuju je gljivice malesezija.
Umereno perutanje javlja se kod jedne do pet osoba. Reč je o kozmetičkom problemu, koji se rešava šamponima protiv ove pojave, kao i raznim prirodnim sredstvima.
Perut se javlja i kod suve i kod masne kože glave - Ova pojava nije uzrok suve kože, već se javlja kod svih tipova. Uzrok peruti je gljivica malesezija. U zavisnosti od predispozicije, koža glave reaguje na gljivice tako što stvara više peruti. Zaštitna barijera kože kod osoba koje imaju perut je oštećena, pa samim tim sklona iritaciji.
Stres - Nije direktni uzrok peruti, ali imuni sistem koji je oslabljen pod njegovim uticajem može da pogorša problem, jer perutanje dovodi do crvenila i iritacije kože glave.
Perut nije zarazna - Ne može se preneti preko četki, jastuka ili češljeva. Gljivice koja prouzrokuje perut na koži glave imaju skoro svi, samo što je rasprostranjena u manjim količinama. Problem se javlja kod onih koji su joj više izloženi.
Pranje kose - Redovnim pranjem kose uklanja se višak masnoće, pa samim tim gljivice i sama perut. Preporučuju se blaži šamponi. Na ovaj način se uklanja i prljavština i mrtve ćelije iz korena, što omogućava kosi lepši izgled. To ne podrazumeva svakodnevno pranje, jer se gljivica ne može eliminisati. Ovaj problem dugoročno mogu regulisati samo šamponi protiv peruti, jer sadrže antimikotike za borbu protiv nje.
Morska voda - Morksa voda u kombinaciji sa UV zračenjem uklanja gljivice, masnoće i ljuspice sa kože glave. Odlične su za borbu protiv peruti, ali imaju jako loš uticaj na kosu, izbeljuju je i čine oštrom i suvom. Neophodno u vreme letovanja koristiti šampon koji čuva kosu, a pritom jednako brine o peruti.
(lisa.rs)