Пет истина о перути
Перут се једнако јавља и код суве и код масне коже главе, а проузрокују је гљивице малесезија.
Умерено перутање јавља се код једне до пет особа. Реч је о козметичком проблему, који се решава шампонима против ове појаве, као и разним природним средствима.
Перут се јавља и код суве и код масне коже главе - Ова појава није узрок суве коже, већ се јавља код свих типова. Узрок перути је гљивица малесезија. У зависности од предиспозиције, кожа главе реагује на гљивице тако што ствара више перути. Заштитна баријера коже код особа које имају перут је оштећена, па самим тим склона иритацији.
Стрес - Није директни узрок перути, али имуни систем који је ослабљен под његовим утицајем може да погорша проблем, јер перутање доводи до црвенила и иритације коже главе.
Перут није заразна - Не може се пренети преко четки, јастука или чешљева. Гљивице која проузрокује перут на кожи главе имају скоро сви, само што је распрострањена у мањим количинама. Проблем се јавља код оних који су јој више изложени.
Прање косе - Редовним прањем косе уклања се вишак масноће, па самим тим гљивице и сама перут. Препоручују се блажи шампони. На овај начин се уклања и прљавштина и мртве ћелије из корена, што омогућава коси лепши изглед. То не подразумева свакодневно прање, јер се гљивица не може елиминисати. Овај проблем дугорочно могу регулисати само шампони против перути, јер садрже антимикотике за борбу против ње.
Морска вода - Моркса вода у комбинацији са УВ зрачењем уклања гљивице, масноће и љуспице са коже главе. Одличне су за борбу против перути, али имају јако лош утицај на косу, избељују је и чине оштром и сувом. Неопходно у време летовања користити шампон који чува косу, а притом једнако брине о перути.
(lisa.rs)