SAOBRAĆAJNI IZVEŠTAJ: U 2014. smanjen broj nesreća
BEOGRAD - Za prvih osam meseci ove godine broj nastradalih ljudi na putevima Srbije manji je za 80 u odnosu na isti period prošle, ali više od 30 odsto putnika i dalje ne vezuje sigurnosne pojaseve, a skoro svi koji sede na zadnjem sedištu to nikad ne rade, rečeno je na konferenciji za novinare na kojoj su najavljene akcije za veću bezbednost u saobraćaju.
Od januara do avgusta prošle godine u saobraćaju je nastradalo 408 ljudi, a ove godine život je izgubilo 328 građana, rekao je zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije Slobodan Malešić i najavio da će policija pojačati aktivnosti, kontrolu i akcije podizanja svesti o važnosti bezbednog učešća u saobraćaju.
“Jedna takva akcija pojačane kontrole vezivanja sigurnosnih pojaseva počeće u Srbiji 8. septembra, a održava se u svim državama članicama EU pod nazivom TISPOL Seatbelt Operation“, rekao je Malešić i istakao da će akcija trajati do 14. septembra. On je ukazao i da je poslednje četiri godine u Srbiji opao broj sankcinisanih vozača, odnosno povećao se broj onih koji poštuju saobraćajna pravila.
"Od 2010. do 2014. godine trend sankcionisanih vozača bez vezang pojasa je sa 97.500 opao na 72.000 ove godine", rekao je Malešić.
On je istakao da je ove godine sankcionisano oko 380.000 prekršaja. Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbedost saobraćaja Krsto Lipovac ukazao je da sve buduće akcije Agencija neće raditi izolovano, nego u saradnji sa drugim organima i saobraćajnom policijom, Auto moto savezom, medijima, ali će pratiti i efektne tih kampanja. Istakavši da su prevelika brzina, nekorišćenje sigurnosnih pojaseva i kaciga, ali i alkohol i dalje najveća pretnja na našim putevima, Lipovac je naveo da svega dva odsto putnika vezuje pojas na zadnjem sedištu.
"Najvažniji zadatak Uprave saobraćajne policije i Agencije je da učinimo sve kako bi se civilizovano ponašali na putu", rekao je Lipovac i najavio da će tokom kontrole vezivanja sigurnosnih pojaseva biti ocenjen i rad starešina i policajaca na terenu.
On je, najavljujući i akciju Dan bez automobila, krajem septembra, apelovao na građane ali i na državne službenike da bar toga dana ne koriste službena vozila i da na posao dođu peške ili gradskim prevozom. Govoreći o početku uvođenja školske saobraćajne patrole, Malešić je pozvao direktore škola da ta akcija što pre zaživi. U patroli mogu biti nastavnici ali i roditelji i imaće slična ovlašćenja kao policijaci kada je u pitanju kontrola bezbednosti oko škola, a obučavaće se u policijskim upravama.