STOP LEKOVIMA: Bilje u borbi protiv gorušice i mučnine
Praznici sa sobom nose i obilje hrane i pića, a preterivanje u gozbi može izazvati brojne tegobe kao što su bolovi u stomaku, mučninа, gorušicа, podrigivanje...
Stručnjaci ističu da je u tom slučaju pogrešno ako posegnemo za tabletama koje blokiraju kiselinu neophodnu u procesu razgradnje veće količine hrane već predlažu biljne prepаrate.
KORIJANDER (Coriandrum sativum)
Ovo je korovska biljka koja uspeva na poljima, ali se kao lekovita koristi samo gajena. Reč je o jednogodišnjoj biljki koja izraste do 80 cm. Donji listovi su okrugli i veliki a gornji sitni, perasto razdeljeni i duguljasti. Cveta sitnim belim cvetovima koji formiraju cvasti a plod je bobica. Sadrži etarsko ulje koje pomaže izlučivanje enzima i stomačnih sokova koji pospešuju varenje, kao i rad jetre i creva. Kao lek najčešće se koristi seme.
Pomaže protiv nadimanja i pojave zatvora, pospešuje varenje.
Upotreba: U avanu usitnite seme korijandera pa pola do dva grama dnevno uzimajte sa malo vode nekoliko puta dnevno. Ili pomešajte jednake količine semena korijandera i kima, pa kašičicu mešavine prelijte sa 2 dl vrele vode, sačekajte 15 minuta i pijte u slučaju stomačnih tegoba i nadimanja.
KOMORAČ (Foeniculum vulgare)
Uspeva na kamenitom zemljištu, uz obode polja i puteva, a može i da se gaji u baštama. Ima šuplju stabljiku koja izraste do 120 cm, peraste tamnocrvene i duboko urezane listove i male zlatnožute cvetove. Plod sadrži dve semenke. Sadrži brojne minerale i etarsko ulje.
Koristi se da pospeši varenje, protiv grčeva i nadimanja.
Upotreba: Sameljite seme komorača pa kašiku praha kuvajte 10 minuta u 2,5 dl mleka, procedite i pijte toplo po kašiku svakog sata. Ili skuvajte 40 do 80 g korena u litar vode, procedite i pijte po šoljicu posle jela, dva puta dnevno.
ANĐELIKA (Angelica archangelica)
Uspeva na močvarnom zemljištu, šumskim čistinama, ali može i da se gaji u bašti. Koren anđelike je mesnat sa mnogo korenčića, stabljika je okrugla, šuplja i crvenkasta, a listovi su veliki, jajoliki, na ivicama nazubljeni, piše biljeizdravlje.rs.
Sitni žućkasto zeleni cvetići formiraju cvasti a plod je dugačko i jajoliko zrno. Koren i seme sadrži etarsko ulje, kumarin i biljne kiseline.
Ublažava grčeve, pospešuje varenje i sprečava nadimanje.
Upotreba: Decilitrom vrele vode prelijte 5 do 10 g praha osušenog korena ili 5 g ploda i korena, poklopite sačekajte 2 sata, procedite i pijte tri puta dnevno po šoljicu.
KIČICA (Centaurium erythraea)
Uspeva na vlažnim i peskovitim brdskim livadama, šumskim čistinama i obroncima. Ima četvorougaonu, šuplju, oko 30 cm visoku zeljastu stabljiku sa jojolikim i duguljastim listovima. Cvetovi su ružičasti i formiraju grozdove. Sadrži brojne minerale, etarsko ulje, alkaloid gentocijan...
Reguliše lučenje želudačne kiseline i pospešuje varenje.
Upotreba: U avanu usitnite u prah osušenu biljku pa uzimajte do 2 g dnevno ili u pola litra vode 2 do 3 minuta kuvajte 10 g biljke pa pijte gutljaj po gutljaj 2 šoljice dnevno.
Pogledajte i:
Ulje čajevca idealno za borbu protiv gripa i virusa
Biljka koja ubija rak za samo 16 sati!
BLIŽI SE SEZONA PREJEDANJA: Smirite želudac uz ove namirnice