STUB ZDRAVLJA! Zašto moramo podsticati decu na sportske aktivnosti? (FOTO)
Uputstvo za roditelje.
O važnosti ishrane i fizičke aktivnosti bilo je dosta reči u okviru akcije Zdravo Zdravlje koju naš portal sprovodi. Ali kakvu ulogu sport ima na psihičko i fizičko zdravlje dece, otkrio nam je doktor Saša Plećević - Filgud.
MLADI SU SVE GOJAZNIJI: Deci ne nedostaju vežbe za trening da bi bila zdrava!
- Fizička aktivnost i svestrane i redovne vežbe nespecifično potstiču adaptaciju organizma na spoljne i unutrašnje stresove, na razvoj funkcije lokomotornog (zglobno koštano-mišićnog) sistema, na porast kapaciteta kardiorespiratornog sistema, kao i na razvoj kapaciteta srčanog mišića. Redovna fizička i sportska aktivnost vrlo povoljno utiče i na opšti metabolizam, naročito masti i ugljenih hidrata, pri čemu se sprečava arterioskleroza, čuva respiratorna sposobnost i jača neurovegetativni sistem.
Pored ogromne uloge koju sport ima na fizičko zdravlje, sama aktivnost povoljno utiče i na psihičko zdravlje deteta:
- Fizička aktivnost bitan je deo funkcionisanja svakog deteta, jer na taj način kod njih dolazi do smanjenja neproduktivne aktivnosti i hiperaktivnosti, povećanja pažnje, socijalizacije i spremnosti za učenje novih zadataka. Takođe, fizičkom aktivnošcu smanjuje se i reguliše destruktivno, agresivno i autoagresivno ponašanje. Svemu ovome treba dodati i značajne mentalno-hemijske dobiti, kao što su čvrsta volja, istrajnost, harmoničnost u odnosima, plemenitost - navodi doktor Filgud.
Zdravo dete je dečiji program vežbanja koji doktor Filgud spovodi, a koji uči decu da zavole fizičku aktivnost i razviju zdrave životne navike.
Uzimajući u obzir činjenicu da je fizička aktivnost neophodna, a da se ipak radi o relativno mladoj deci (od 6 do 16 godina) u kojoj meri treba praktikovati sport, bez preterivanja?
- Fizička aktivnost treba se sprovoditi svakodnevno i kontinuirano. Prevencija, a naročito lečenje nisu jednostavna stvar. Zato program vežbanja mora biti zasnovan na medicinskim i telesnim znanjima. Kako je bolje sprečiti nego lečiti, mala deca treba da budu fizički aktivna kroz spontane aktivnosti, odnosno igru, u što većem obimu. Igra je glavni preduslov za sazrevanje deteta i predstavlja osnovno sredstvo pomoću koga dete dolazi do ostvarenja određenih ciljeva. Fizički aktivna deca će imati jače mišiće i kosti (što predstavlja 70% ukupne mase tela) što će sprečiti pojavu deformiteta, imaće bolji metabolizam čime se reguliše telesna težina.
ŠTA KADA DETE ODBIJA POVRĆE: Korisni saveti koji će pomoći da mališani zavole zdravu hranu
Što se tiče uzrasta u kom dete treba da počne da se bavi sportom, postoje različita nagađanja, ali doktor Plećević objašnjava:
- Po preporukama Svetske zdravstvene organizacije, nema donje i gornje starosne granice za bavljenje fizičkim aktivnostima. Ona je preporučena svima i u svako doba, u zavisnosti od ličnih karakteristika i zdravstvenog stanja. Za razliku od odraslih, kod kojih se fizička aktivnost uglavnom namenski sprovodi bavljenjem sportom i rekreacijom, deca je upražnjavaju i kroz igru, a efekti su mnogostruki po očuvanje zdravlja i pravilan rast i razvoj.
NE IGNORIŠITE OVE ZNAKE: Telo vam poručuje da morate da promenite ishranu!
Glavni motivator detetu svakako mora biti roditelj. Ne treba prisiljavati dete, ali ga treba podstaći da bude fizički aktivno:
- U savremenim uslovima automatizacije i načina života, fizička aktivnost je sve manja kod većine stanovništva. To nalaže potrebu pravilnog vaspitanja u fizičkoj kulturi i stvaranja navika za sistemsku aktivnost tokom čitavog života. Navike stečene od ranog detinjstva ostaju za čitav život i teško se menjaju. Redovna fizička aktivnost najbolji je čuvar zdravlja, kaže doktor Filgud.