DROGA KAO LEK: Da li će ova halucinogena droga postati budućnost psihoterapije?
U knjizi dr Džejmsa Fidmena detaljno je objašnjena delotvornost LSD-a po čovekov nervni sistem.
Studija predvođena američkim psihoterapeutom i piscem dr Džejmsom Fidmenom pokazala je da jutarnji čaj uskoro može zameniti zameniti 10-15 mikrograma LSD tabletica. Ova psihoaktivna supstanca je bila zabranjena u medicini do 1996. godine, pa se od tada radi na dokazivanju njene delotvornosti.
- LSD je jedan od najpotentnijih halucinogena i kao takav utiče na opuštanje vašeg moždanog stabla, toliko da može poboljšati funkcije mitohodrije. Jedna žena je imala bolne grčeve u listovima, i dajući joj 10 mikrograma LSD-a, grčevi su prestali. Isto tako, imali smo grupu od 1.000 mladih poslovnih ljudi koji su stalno patili od stresa I nesanice, jer često nisu stizali da završe poslovne projekte na vreme. Posezali su za LSD-om, na našu preporuku (u okviru studije), oni su se za manje od sat vremena smirili I mogli staloženo da nastave sa poslom – otkriva dr Fidmen. (OVDE pročitajte o ženi koja je posttraumatski poremećaj lečila MDMA-om)
Fidmen je o tome napisao i knjigu "Put psihodeličnog istraživača: Sigurno, terapeutski i sveto“ (2011), gde jedan od korisnika LSD-a objašnjava da ta droga, poznata kao "magična pečurka", "otvara njegovo srce, um, pronalazi mu fokus, smirujući ga".
Misao da LSD može da leči anksioznost i nesanicu i dalje je na nivou hipoteze, objašnjene u Fidmenovoj knjizi. Nekolicina je onih koji su se zaista usudili da je probaju. LSD još uvek nije ubrojan kao legitiman medicinski lek, ali se na tome radi.