Preminula Zagorka Stojanović
Bila je inovativna umetnica iz Srbije.
U selu Rakare, 17. ovog meseca, u 86. godini, preminula je Zagorka Stojanović, jedna od najistaknutijih srpskih likovnih umetnica i vizionarki koja je poslednju deceniju života posvetila stvaranju u ovom mioničkom selu. Zagorka je po završetku Akademije primenjenih umetnosti 1964. godine, gde je diplomirala na odseku za tekstil, započela bogatu umetničku karijeru koja je uključivala kostimografiju, tkanje tapiserija, izradu šalova i torbi, kao i drugih rukotvorina. Tokom svoje karijere, posebno je volela da istakne inovativni šik-šajkača brend – kapu inspirisanu tradicionalnim oblicima, namenjenu onima koji su, kao i ona, bili odvažni u životu i umetnosti.
Zagorka je u svom domu u Rakarima osnovala Tkački dvor, gde je organizovala škole tkanja sa ciljem očuvanja ovog drevnog zanata, čuvajući tradiciju kroz prenošenje znanja mlađim generacijama. Kao kostimografkinja, sarađivala je sa domaćim i stranim rediteljima, gradeći trajna prijateljstva i ostavljajući dubok trag u filmskoj, televizijskoj i pozorišnoj umetnosti. Kostimi za kultne filmove i seriju Salaš u malom ritu ostaju među njenim najistaknutijim radovima. Njena kasnija umetnička dela, ikonotkane tapiserije, izlagala je širom Srbije i sveta, dok su je nagrade poput Vukove nagrade i priznanja ULPUDUS-a za životno delo potvrdile kao jednu od najvrednijih umetnica naše kulture.
Pre više od deset godina, preselila se iz Beograda u selo Rakare, gde je u staroj kući porodice Stojanović pronašla svoje utočište i inspiraciju, govoreći da je „život počeo u sedamdesetoj“. U ovom ambijentu, među prirodom, organizovala je kulturne manifestacije pod drevnom lipom, dovodeći umetnike poput Bore Dugića, Petra Božovića, Nela Karajlića i mnogih drugih. Na njenim proslavama Ivanjdana okupljala se šarolika publika iz sveta umetnosti, komšiluka, ali i šire zajednice.
Sahranjena na brežuljku s kog se vidi avlija Stojanovića
Bila je istinski promoter Mionice gde god se pojavljivala pa ostaje nada da će ta sredina umeti da nađe način da sačuva trajnu uspomenu na nju. Svojim nitima, ljudskim i umetničkim, povezala je mnoge ljude kojima će nedostajati.
Sahranjena je na seoskom groblju u Rakarima na brežuljku sa kojeg se vidi avlija Stojanović.