RENAULT ЛАГУНА II - да ли је ово НАБОЉИ ПОРОДИЧНИ АУТОМОБИЛ у ценовном рангу ДО 2.000 ЕВРА? (ФОТО+ВИДЕО)
Лагуна 2. генерације као половњак углавном је осетно јефтинија у односу на конкуренцију, па је прилично популарна међу возачима са малим буџетом којима је потребан већи породични аутомобил
Renault модели одувек су били популарни на тржишту Србије, пре свега због односа цена квалитет, али и заиста врхунског дизајна, који је одувек красио моделе овог произвођача. Рено Лагуна 2 2001 – 2007 је модел који се врло често може наћи на нашем тржишту, и видети на нашим улицама.
ДРЖАВА ДАЈЕ СУБВЕНЦИЈЕ: На увоз половњака одређене олакшице
ЕВО КАКО ДА УШТЕДИТЕ НОВАЦ: Савети за поправку вашег аутомобила за које не морате ићи код механичара (ФОТО ВИДЕО)
ШТА КУПИТИ ДО 3.000 ЕВРА? Направили смо листу најбољих ТОП 5 половних аутомобила до 3.000 евра
После седам година производње, лагуну И замењује потпуно нови модел децембра 2000. године. Мотори су надограђени, а листа опреме продужена. Било је то прво возило доступно у Европи које је на европским тестовима судара постигло пет звездица,[5] што је карактеристика коју су убрзо пратили сви остали модели у Реноовој понуди. Ова генерација Рено Лагуне доступна сје у хечбек и караван верзији.
Лагуна је први аутомобил Д-сегмента, а други европски аутомобил који нема кључ за улазак и паљење возила. Уместо кључа, користи се уређај са стилом кредитне картице за откључавање аутомобила и покретање мотора. На стил друге генерације снажно је утицао концептни аутомобил Инитиале. Караван је доступан само са пет седишта, за разлику од претходног модела који је имао седам седишта као опција на неким верзијама. Означен је као Спортс Тоурер или Грандтоур, у зависности од тржишта.
Њена ниска цена је предмет оштрих дискусија. Једни тврде да је реч о веома кварљивом аутомобилу, што су показивале и бројне статистике, мада увек остаје проблем колико су те статистике релевантне у пракси - ко их је сачињавао, на основу којих података, у којем временском периоду, о каквој врсти кварова је реч… Са друге стране власници овог модела углавном тврде да немају већих проблема и да Лагуна није ништа кварљивија од аутомобила других марки. Напротив - многи тврде да су током дугог низа година прелазили велике километраже без икаквих кварова. У сваком случају - Лагуну прати глас да је непоуздана, што у неку руку и одговара “оптимистичним” потенцијалним купцима управо због ниже цене. Иначе, по статистикама јесте обично на самом дну по поузданости, а као проблеми наводе се електроника, мењачи, проблеми са квачилом…
Што се тиче антикорозивне заштите, ту су мишљења такође подељена - врло је могуће да су примерци из првих година по том питању били лошији, а да је накнадно лимарија почела да добија много бољу заштиту, што је прилично чест случај у ауто индустрији без обзира на произвођача. Када је моторизација у питању, онима који прелазе веће километраже или једноставно инсистирају на дизелашу, препоручује се 1.9 дЦи са 120 КС - он пружа сасвим пристојан однос перформанси и потрошње, а показао се поузданим. Наравно, није имун на уобичајене кварове који се дешавају код свих дизелаша. Што се тиче бензинаца, обично се препоручује 1.8-литарски мотор са 116 КС који у комбинацији са плином може да буде економичнији од дизелаша. Проблеми са електроником погађају и бензинце и дизелаше. Неретко страда чип-картица уз помоћ којој се у возило улази без кључа. Нажалост, ово није баш наиван квар. Лагуна је редизајнирана 2005. године, када су стигли и нови снажнији и савременији дизел мотори. Постоје тврдње да су бројни проблеми отклоњени приликом редизајна, па би редизајниране верзије требало да буду поузданије.
На салону аутомобила у Амстердаму марта 2005. године, представљен је рестајлинг модел, где је побољшана безбедност, возне перформансе и удобност. Уведена је и електронска ручна кочница, то се раније видело на сенику и еспасу. Мотори су били приближно исти као и раније, с бензинским јединицама 1.6 и 1.8 које се нуде на неким тржиштима, док друге земље добијају бензинску јединицу од 2.0 (турбо или без турба) и два дизела (1.9 или 2.2 са директним убризгавањем). Након рестајлинга, представљен је потпуно нови дизел мотор, 2.0 дЦи са 150 КС и друга варијанта мотора који остварује 175 КС.
Конкурентни модели у класи Рено Лагуне II су : Форд Мондео, VW Passat, Опел Вецтра…
Ентеријер
Возачка позиција је добра. Седишта су удобна, што може у доброј мери да зависи од пакета опреме. Довољно је пространа. Простора има довољно и на задњем седишту. По том питању представља пристојан породични ауто. Неки јој замерају да ентеријер делује сувише “обично”, мада је то такође већ традиционална прича и са возилима VW групације. Међутим, пошто је овде реч о “французу”, људи вероватно очекују одређену дозу оригиналности, па и екстраваганције. Renault изгледа ипак није желео да ризикује, с обзиром да је Лагуна изузетно важан модел у његовој понуди. Материјали у кабини не могу да се похвале баш високим квалитетом. Ни завршна обрада није на задовољавајућем нивоу. Инструмент табла је врло прегледна. Команде су ергономичне и логично распоређене.
Практичност
Караван има пртљажник запремине од 475 до 1.515 литара када се оборе наслони задње клупе, што није импресивно, али није ни мало. Као поређење наведимо да VW Passat Б5 караван има пртљажник од 530 до 1.627 литара, али треба имати у виду да се код “немца” ишло на максимално искоришћење простора, па зато и има “ћошкастији” задњи крај. Са друге стране, код Лагуне се више ишло на то да задњи крај делује атрактивније, па је жртвован простор. Лимузинска верзија, односно боље рећи ночбек или лифтбек, пошто има хечбек начин отварања врата прљажника, управо због тога је прилично практична за разлику од класичних седана са пртљажним простором одвојеним од путничког. Основна запремина пртљажника је 430 литара, а обарањем задњих наслона добија се 1.340 литара.
Рено Лагуна II у вожњи
Лагуна није баш сјајна у кривинама када је нешто бржа вожња у питању. Ни управљач до возача не преноси довољно информација са асфалта - осећај је сувише вештачки. Упркос томе, када се возач навикне на њен карактер и могућности, кривине могу сасвим лепо и опуштено да се пролазе. Изгледа да је то и била првенствена намера конструктора - удобна породична лимузина за “културну” вожњу, а не конкурент BMW-u Серије 3. Прегледна је, што уз лаган волан прилично олакшава паркирање.
Предности
Удобност,комфоран,ниска цена при самој куповини,доста додатне опреме у најосновнијој верзији,мала потросња,леп и аеродинамицан изглед,стабилан,прецизан управљац и мењац,квалитетан аудиосистем,доста леп и квалитетан ентеријер.
Мане
Код модела до 2002 су најчешћи проблеми са дизне, пливајући замајац (код дизел модела) ,задње коцнице, електроника. Моделе од 2001 до 2005 са Аутоматским мењачем треба избегавати,показали су се као доста не поуздани са чешћим кваровима,док је то код редизајрнираних модела (2005) потпуна супротност, по искуствима механичара и возача и да су редизајнирани модели са аутоматским мењачем за препоруку.
Препорука
Свакако вам предлажено да приликом прегледа огласа и одабира, акценат баците на моделе од 2003 до 2007 године.
Цена
Понуда је заиста велика, било да гледате Хечбек или Караван варијанту. Цене на сајту Половни аутомобили крећу се од 1.200 до 2.000 евра док се поједини модели цене чак и до 2.500 евра.