Антић најављује: До краја године 200 MW из енергије ветра
Важни нови пројекти што се тиче обновљивиих извора
У Србији је у протеклих неколико година пуштено на мрежу око 150 мегавата из обновљивих извора енергије, а до краја ове године биће пуштено још 200 мегавата из енергије ветра, изјавио је данас министар рударства и енергетике Александар Антић.
Министар је на Међународној конференцији "Energy анд Ecology Industry ЕЕИ2018" у Ректорату Универзитета у Београду рекао да ће и идућа година бити значајна и да се очекује производња нових 200-250 мегавата из енергије ветра, а да ће се у 2020. достићи циљ да производња буде између 500 и 600 мегавата из обновљивих извора енергије.
- Наши економски циљеви леже пре свега на три најважнија стуба - један је унапређење и ефикасности и заштита животне средине постојећих постројења за производњу електричне енергије,као и изградња нових производних објеката који у себе укљуцују захтеве најбоље доступне технологије и највише стандарде пре свега у области заштите животне средине - рекао је министар.
Додао је да су такође важни нови пројекти што се тиче обновљивиих извора енергије.
- Србија у овом тренутку крупним корацима достиже западно-европске земље које су у то кренуле деведесетих година када смо се ми суочавали с великим проблемима као друштво и држава. Као трећи стуб развоја дефинисани су нови извори енергије - рекао је Антић, додајући да на том плану постоји огроман простор да се ствари унапреде.
Циљеви су пре свега везани за нове технологије, за паметне системе, и све оно што наука и технологија стављају на располагање енергетској индустрији.
Антић је рекао да су стручни скупови попут данашњег добра прилика за дијалог између привреде и науке.
- Имамо добру сарадњу са Академијом инжењерских наука, Универзитетом и Машинским факултетом, и то даје снажну, стручну и темељну подршку енергетском сектору, влади, Министарству рударства енергетике и енергетским компанијама да остваримо крупне кораке у правцу најзначајнијих циљева - рекао је Антић.
Медхународна конференција "Energy анд Ecology Industry ЕЕИ2018" организована је у Београду поводом прославе јубилеја, 20. годишњице Академије Инжењерских Наука Србије (АИНС).
Учествују представници из 15 земаља, речено је на отварању скупа, а неке од тема односе се на повезаност између заштите околине и енергетске производње, еколошке, економске и социјалне ефекте коришћења енергије, глобално загревање и климатске промене...
Председник Академије инжењерских наука Бранко Ковачевић рекао је да Србија постиже значајне резултате у секторима попут ИТ, а да велике потенцијале имамо у енергетском сектору, пољопривредној производњи...