ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА ТРЕСЕ СВЕТ! Велесиле у дебелој кризи, струја скупља за 30 одсто, залихе на минимуму - црни извештаји стручњака
Државе које су важиле за најмоћније сада спадају у ред најугроженијих
Цене гаса у ЕУ су на рекордно високим нивоима, Велика Британија се поред гаса мучи и са горивом, у САД страхују од поскупљења.
ЈОШ ЈЕДНА НАМИРНИЦА ПОСКУПЕЛА! Стручњак каже: Очекујем да ће цена још да иде горе
СРБИЈА ПОВЕЗАНА СА ЦЕЛИМ СВЕТОМ: Производи домаћих компанија преко луке Нови Сад до сваке тачке на планети (ФОТО)
Чадеж: Потребан снажан заједнички одговор на енергетску кризу
Аустрија, у којој је тржиште електричне енергије либерализовано и на њему учествује мноштво малих оператера, је такође погођена овом кризом. Наиме, један од малих произвођача "E-Werk Ебнер" је пре четири дана јавио својим корисницима, око 4.500 њих, да ће склопљени споразуми бити прекинути 30. новембра и да ће испорука бити обустављена.
Они су одлучили да се повуку услед снажног раста цена на светском тржишту.
Према проценама Италијанског регулатора, Арере, у тој земљи би цене струје за потрошаче до краја године могле да поскупе за 29,8 одсто, док би рачуни за гас скочили за око 14,4 одсто, и то након мера владе за ублажавање трошкова.
Влада је издвојила је 3 милијарде евра, а како истичу власти да помоћи није било, струја би поскупела и до 45 одсто, а гас и до 30 одсто.
Арера одређује цене гаса и електричне енергије на затвореном малопродајном тржишту свака три месеца, а цене за четврто тромесечје утврђене су крајем септембра.
Према речима Хенинга Глојстеина, директора тима за енергију, климу и ресурсе у Еуразијској групи, Велика Британија је у највећем ризику, од читаве Европе, да ће на зиму да се суочи са падом снабдевања.
Додатан притисак на Велику Британију, поред мањка природног гаса од ког зависе, представља и мањи складишни простор као и прекид снабдевања електричном енергијом од Француске.
Како подсећа портал Индекс, Велика Британија је у мају послала два патролна брода своје морнарице према острву Џерзи, након што су француски рибари запретили да ће да блокирају главну луку тог острва, а сама француска влада чак запретила искључивањем електричне енергије којом снабдева Џерзи.
Почетком овог месеца, готово да није било горива у овој земљи, и несташица је изазвала хаос, туче, и паничне куповине. Недостатак возача, хроничан проблем у Великој Британији, је резултирао пуцањем ланаца снабдевања. Како би се ситуација решила, ускочила је војска која је понудила своје возаче да развозе цистерне.
Најгоре суше у последњих 91 годину смањиле су производњу струје из хидроелектрана. За земљу која скоро две трећине струје производи на овај начин, ово представља озбиљан проблем.
Ситуација је до те мере лоша, да је председник Бразила, Жаир Болсонаро крајем септембра тражио од својих грађана да се не користе лифтовима у зградама и да се туширају хладном водом јер је много здравије, преноси АП.
- Систем просто није направљен да функционише у оваквим ситуацијама - казао је истраживач енергетског сектора са Универзитета у Риу, Роберто Брандао.
Са падом производње хидроелектрана, Бразилу не преостаје ништа него да почне да увози природни гас из Венецуеле и Аргентине, али проблемима ту није крај. Са овим развојем ситуације очекује се да ће цене гаса додатно "повиленети" у Јужној Америци, пошто поред Бразила, и друге државе, нпр. Чиле, такође морају да увозе гас из Аргентине.
Несташице угља озбиљно потресају Индију. Укупно 20 термоелектрана је обуставило производњу, а према подацима 80 одсто свих термоелектрана у овој земљи се пати са несташицама. Према одређеним проценама у Индији тренутно има залиха угља за максимум 3 дана.
У суботу 09. октобра је министар Арвинд Керјивал упозорио да ће доћи до кризе и у главном граду. Он је позвао федералну владу да преоријентише испоруке угља ка Делхију, јер се како каже ту налазе стратешки центри од националног значаја, као и да би у супротном највеће последице трпеле болнице и вакцинални пунктови.
Индијска влада је најавила да ће омогућити Делхију снабдевање гасом, тј. да ће снабдети две највеће електране у том граду са гасом.
У Кини све већи број покрајина пријављује да немају довољно ресурса како би произвели довољно струје, и фабрике просто не раде неколико дана недељно. Проблем се како време одмиче све више преноси са индустријске производње на домаћинства.
Поред несташице угља, југ Кине су погодиле прво поплаве летос, а сада и суша. У провинцији Јунан коју је погодила суша налази се највећи број хидроелектрана у читавој држави.
Покрајина Лијаонинг, на североистоку Кине, је упозорила данас да се несташица енергије погоршава и поред напора да се прибави довољна количина угља са једне, и да се управља потрошњом са друге стране.
Према саопштењу ове покрајине мањак би могао да достигне чак 5,0 гигавата, преноси Ројтерс.
Ствар заоштрава и постављање циља да се карбонске емисије сведу на нулу 2060. године, те се због повећане контроле емисија, и ограничења очекује да ће генерално интензитет производње струје у Кини само ове године пасти за 3 одсто.
Читава проблематика са угљем у Кини, и повећана потражња услед наредбе Пекинга да се по сваку цену обезбеде енеренти је један од узрока општег поскупљења енергетната у последњих месец дана.
Цена барела Брента је порасла за 1,4 одсто на 83,79 долара, и то након што је и прошле недеље расла око 4 одсто. Према мишљењу стручњака, главни узрок овом расту је управо несташица енергената, те се све већи број произвођача електричне енергије одлучује да производи струју из нафте.
Индустрија сирове нафте је већ претрпела неколико удараца ове године. Нагли раст потражње услед опоравка од пандемије је и пре овог скока повисио цене нафте. Са друге стране урагани Николас и Ида су погодили Мексички залив раније ове године су уништили 26 милиона барела.
Прошле недеље у САД је отворено још 5 нафтних бушотина, док се ОПЕК полако окреће повећању производње. Стручњаци истичу да се овде ради о коришћењу прилике за зарадом у оба случаја.
Стручњаци тврде да је иницијална каписла за овакву кризу, "савршен коктел узрока".
Он се у овом случају састоји од нагло повећане потражње, временских неприлика услед климатских промена, све већег притиска на државе да пређу на обновљиве изворе енергије, логистичких проблема, као и сијасет локалних фактора који сваку од земаља погађа појединачно.
- То вам је исти случај као да хоћемо на брзину да покренемо ауто који се није дуго возио, ипак је потребно времена да се систем рестартује - каже професор на универзитету Кардиф, који се специјализовао у енергетску инфраструктуру, Јанжонг Ву.