Енергетска транзиција на Западном Балкану: Темпо пресудан за успех
Европска унија је завршила тек прву фазу почетка зелене транзиције и по садашњим високим ценама гаса и струје види се да је енергетска политика Брисела била неуспешна, рекао је Драган Влаисавлјевић извршни директор за трговину електричном енергијом у „Електропривреди Србије“, на конференцији портала „Енергија Балкана“.
- Западни Балкан је сиромашан регион који зависи од углја и захтева дужи период транзиције или значајно виша финансијска средства, којима не располаже. Дужина процеса промене уско је везана са новцем. Не може брзо, а без новца – истакао је Влаисавлјевић. - ЕУ и Енергетска заједница захтевају бржу енергетску транзицију на Западном Балкану, али не воде рачуна о свим принципима које треба поштовати. У последњих пет година све њихове студије су „па шта“ да Србија увози 40 одсто електричне енергије 2030. и 2035. године. Нјима је то у реду, а то није добро за енергетску безбедност државе. Директна примена таквог концепта довела би до веће цене електричне енергије за домаћинства, која је сада далеко од тржишне.
Као неке од изазова и ризика које носи енергетска транзиција, Влаисавлјевић је навео осцилације и раст цена. То може да доведе до пада конкурентности привреде, а изазови су потребе за базном енергијом и балансирањем, питања начина финансирања инвестиција у капацитете на обновлјиве изворе енергије и повећања задужености.
Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић оценила је да је декарбонизација Србије до 2050. године неминовна и позвала струку да се уклјучи и допринесе енергетској транзицији, што би довело до исклјучивања лобија из тог процеса.
- Одржива енергетска транзиција решива је у деценијама испред нас, уколико знамо шта су нам визија, програм и план – рекла је Михајловић. - Већ је припремлјен план инвестиција у енергетику вредан готово 18 милијарди евра, од чега око 10 милијарди евра у електроенергетику, а до краја године биће припремлјени и стратешки документи. Зелена агенда значи и потпуно другачије функционисање јавних предузећа, која ће морати да иду у корак са свим променама и апелујем на слогу и заједнички рад у интересу Србије.
Председник одбора директора „Електропривреде Црне Горе“ Милутин Ђукановић рекао је да се не сме дозволити да зелена транзиција управлја нама - него да ми управлјамо зеленом транзицијом. Учесници конференције сложили су се да је енергетска транзиција неизбежна, али да је за Србију најважније да очува енергетску независност уз осигурање стабилног снабдевања у будућности.