ИРАН УСПЕШНО ОДОЛЕВА АМЕРИЦИ: Ни санкције, нити заплене нафтних танкера Техерану не могу ништа
Ситуација се увелико променила
Ирански извоз сирове нафте је опао откако је амерички председник Доналд Трамп увео санкције тој земљи 2018. Иран и САД су преговарале у Бечу током прошле године у настојању да пронађу начин да их укину на начин који је обострано прихватљив.
ОДЛУКА ПАЛА НАКОН ЗАВРШЕНОГ ТЕЛЕФОНСКОГ РАЗГОВОРА: У наредних неколико сати биће усвојене нове санкције Русији
БАЈДЕН ПОТПИСАО МЕМОРАНДУМ: Шаље Украјини наоружање у износу од 200 МИЛИОНА долара
СРБИЈА НЕЋЕ ДОЖИВЕТИ СУДБИНУ ЕВРОПЕ! Рат у Украјини изазвао кризу - у Грчкој рачуни за струју 1.000 евра, Аустрија и Шведска достигле рекордне цене бензина
Извоз нафте Исламске Републике Иран достигао је нови максимум након 2018. упркос напорима које су предузеле САД да заплене танкере те земље, изјавио је ирански министар нафте Џавад Овџи.
- САД су у неколико наврата протеклих месеци пресретале иранске танкере како би спречиле извоз пошиљки. Када је непријатељ схватио да не може да заустави наш извоз и уговоре, кренули су за нашим бродовима - рекао је Овџи.
Министар је даље напоменуо да ирански извоз нафте расте упркос "најстрожим санкцијама" и текућим напорима да се оне укину путем преговора у Бечу. Он је рекао да је раст постигнут употребом "различитих метода које се користе за добијање уговора и проналажење различитих купаца".
Такође је навео да је повећање продаје сирове нафте ојачало преговарачку позицију Ирана у Бечу. Министрови коментари долазе након пријављене заплене иранског нафтног танкера на Бахамима под америчким санкцијама. Вашингтон је раније извештавао о другим запленама, али Техеран је одбацио тврдње о поседовању сирове нафте ускладиштене на бродовима.
Изненадни прекид преговора у Бечу
САД су увеле санкције Ирану након што је председник Доналд Трамп повукао своју земљу из Заједничког свеобухватног плана акције (ЈЦПОА) у мају 2018. Међутим, администрација Џоа Бајдена покренула је преговоре о враћању свих страна ЈЦПОА у складу са одредбама споразума. У годинама након америчког повлачења, Иран је такође суспендовао своје обавезе из нуклеарног споразума.
Преговори трају скоро годину дана са малим успехом, али недавно су стране известиле о значајном напретку, све до тачке текста за нови споразум који је скоро спреман. Међутим, 11. марта представници Ирана и ЕУ известили су о изненадном прекиду преговора, позивајући се на фактор "треће стране".
Скоро недељу дана пре тога, Русија је затражила гаранције да нове санкције Запада неће утицати на њену будућу трговину са Ираном – услов који су САД одбиле да укључе у споразум. Преговарачки тимови су напустили Беч, где су се преговори водили, и вратили се у своје земље на консултације.