НАЈЈЕФТИНИЈУ СТРУЈУ ПЛАЋА УКРАЈИНА: Ево на ком се месту налази Србија
Босна и Херцеговина је највећи извозник струје у региону и реализује велике планове о градњи нових термо-извора.
Најјефтиније киловате у Европи плаћају домаћинства у Украјини свега 4,4 цента по киловатсату (kWh), док је струја за грађане најскупља у Немачкој чак 30,88 центи за kWh, показују званични подаци Евростата за 2019. годину објављени крајем прошле седмице.
"Северни ток 2 мора бити завршен" НЕМЦИ ЈАСНО И ГЛАСНО ПРОТИВ АМЕРИКАНАЦА (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ НАФТАШИ НА КОЛЕНИМА: Произвођачима нафте из шкриљаца "прети" банкрот
РАСТУ ЦЕНЕ НАФТЕ: Улагаче храбре назнаке опоравка глобалне привреде, а ево шта то значи за крајње потрошаче
Према истим подацима Европског статистичког завода, цена киловатсата електричне енергије у Србији за домаћинства износи седам центи и знатно је нижа од европског просека ЕУ (28), који износи 21,54 центи по kWh.
Што се тиче земаља бивше СФРЈ и региона, највећу цену струје плаћају домаћинства у Словенији 16,34 центи по киловат-часу. Цена киловатсата у Црној Гори за домаћинства износи 10,3 цента, док је у Хрватској 13,2 цента по KWh.
Добри познаваоци прилика на енергетском тржишту Европе, јефтину струју у Србији тумаче вођењем социјалне политике преко цена киловата, иако је струја одавно берзанска роба.
Босна и Херцеговина је највећи извозник струје у региону и реализује велике планове о градњи нових термо-извора.
Цена струје за домаћинства у тој суседној држави износи 8,73 центи за киловатсат и нешто је већа него у Албанији, односно Македонији где је цена електричне енергије по kWh 8,4 односно 7,83 цента.
Захваљујући, пре свега, нуклеарној електрани "Козлодуј", бугарска домаћинства плаћају најјефтинију струју у земљама ЕУ свега 9,99 центи по киловатсату.
То је нижа цена струје него у Црној Гори, али и јефтиније него у Хрватској и Словенији. Интересантно, нуклеарна електрана "Кршко" чију производњу од 5.500 GWh јефтине струје на равне части деле Хрватска и Словенија, а која по правилу производи јефтину струју, није много утицала да те две земље бивше СФРЈ имају повољнију цену струје.
Тако, Словенија има изненађујуће скупљу струју него скупи Исланд, чија домаћинства плаћају струју за тамошње прилике јефтиних 14 центи по киловатсату.
Најскупља струја
Убедљиво најскупљу струју у Европи плаћају домаћинства у Немачкој и Данској, чак 30,88 центи, односно 29,84 центи по киловатсату. То су уједно и највише познате цене струје у свету.
Немци и Данци плаћају овако скупу струју због преласка на "зелену енергију" односно због све већег учешћа производње ветроелектрана, малих биоелектрана и соларних електрана у укупном конзуму.
Због политике "зелене енергије" цена електричне енергије у Немачкој и Данској је у новом миленијуму практично удвостручена, па су прагматични Немци решили да смање улагање у обновљиве, односно алтернативне изворе енергије.
Због огромних цена, па самим тим и рачуна, у Немачкој се годишње због нередовног плаћања, просечно искључи око 250.000 домаћинстава са мреже, а део потрошача се, како наводи тамошња штампа, жали како их енергетске компаније аутоматски обрачунавају на највишу тарифу.
Током трајања корона вирус кризе, цене струје слично као и цене нафте, забележиле су крајем марта и почетком априла оштар пад, да би се након тога почеле опорављати.
У једном тренутку, због обуставе економије цене су биле на историјским минимумима, а код европских енергетских компанија завладао је страх да потрошачи неће моћи да плате своје рачуне. Но, утисак је да се полако ствари враћатју у нормалу, иако постоји страх да неће бити инвестиција као раније.
Осим Немаца и Данаца, цену струје изнад европског просека плаћају домаћинства Ирске 24,23 центи по KWh, Шпаније 24,03 цента, Италије 23 цента и Кипра 22 цента. Португал је са 21,50 центи по киловатсату на нивоу европског просека, а Велика Британија са 21,22 c/kWh тек мало испод европског просека.
Јефтинију струју у Европи, по киловатсату, плаћају домаћинства Мађарске 11,2 центи, Литваније 12,55 центи, Естоније 13,57 центи, Румуније 13,58 центи, Грчке 15,95, Летоније 16,29 центи, Чешке 17,48 центи и Француске 17,78 центи.
Занимљиво је да иако важе за скупе државе цене струје у Шведској и Норвешкој су испод европског просека и износе 20,58 центи односно 18,67 центи по kWh. За сваку похвалу је најбогатија европска земља Луксембург чија домаћинства за тамношње прилике плаћају киловатсат јефтиних 17,98 центи.
ОБИСТИНИЛЕ СЕ СРЕДЊОВЕКОВНЕ ЛЕГЕНДЕ: Златна грозница захватила малу општину надомак Србије, сви хрле да се обогате
ИНДЕКСИ НА БЕРЗАМА ПОРАСЛИ: Упркос корона вирусу инвеститори виде нешто другачије
НЕКИМА ЈЕ КОРОНА МАЈКА, А НЕКИМА МАЋЕХА: Објављена листа најбогатијих Руса, ево колико су "тешки" (ВИДЕО)
ЧЕКА СЕ ОДЛУКА: "Телеком Србија" ушао у други круг тендера за куповину косовског оператера
"РАДНИЦИ КОД КУЋЕ, А РОБОТИ У ФАБРИКАМА": Ово је визија будућности челнице европске банке по завршетку пандемије