НАСТАВЉАЈУ СЕ НАПАДИ НА ГАСОВОД: Пољаци "минирају" "Северни ток 2", прете запленом активе!
Траже огроман новац.
Варшава намерава да заплени имовину гасовода "Северни ток 2", уколико руска компанија "Гаспром" не исплати пољској компанији "ПГниГ" 1,43 милијарде долара, које јој наводно дугује према одлуци Арбитражног суда у Стокхолму, изјавио је заменик министра за државну имовину Пољске Јануш Коваљски, преноси "Впрост".
БЕЗ ПАНИКЕ! ПАД ЦЕНЕ НАФТЕ И НИЈЕ ТАКО ЛОШ: Ми смо у историјској "супер цонтанго" ситуацији, а ево ШТА то значи
Русија верује у позитиван резултат споразума ОПЕК : Цена нафте пада, али какве су тачно прогнозе?
Нафта је некада била чисто "црно злато": Осим што јој је цена стрмоглаво пала, ближи ли се и крај њеног коришћења?
Према речима Коваљског, суд је донео одлуку да је Пољска наводно плаћала превисоку цену за руски гас, и сада „Гаспром“ треба да надокнади разлику у цени у износу од око шест милијарди злота (око 1,43 милијарде долара). Међутим, компанија "Гаспром експорт" саопштила је да још разматрају одлуку арбитражног суда и да је сада рано говорити о износима исплате.
Коваљски сматра да Варшава располаже "правним средствима" да тражи од "Гаспрома" поменутих 1,43 милијарде долара.
- Пре свега треба запленити акције компаније "Северни ток" и "Северни ток 2". То би, као прво, могло успорити процес изградње другог крака тог гасовода. Као друго, треба прекинути са било каквим уступцима "Гаспрому" када је реч о наплати шест милијарди злота, које су нам дужни - рекао је он.
Раније је компанија "ПГНиГ" оптужила "Гаспром" да не поштује одлуку Арбитражог суда из Стокхолма, запретивши да ће се обратити Европској комисији.
Јамалски уговор из 1996. године предвиђа испоруку до десет милијарди кубних метара руског гаса у Пољску годишње. Споразум је на снази до 2022. године. Цена гаса за Пољску је према том уговору снижена 2012. године десет одсто. Компанија "ПГНиГ" је 2015. године поднела тужбу суду у Стокхолму против "Гаспрома" тражећи да се цена гаса још снизи, наводећи да цена не одговара стању на тржишту.
Споразум о нафти помогао у спречавању колапса тржишта: Расте цена деривата
Мексико донео коначно решење о производњи нафте: Смањење на 100.000 барела дневно
ДОГОВОР НА ПОМОЛУ: Нафтни гиганти близу споразума о смањењу производње црног злата
ТРАМП ПОНОВО ОБАРА ЦЕНУ НАФТЕ: Уводи "врло значајне" таксе
ДОШАО КРАЈ ПОЈЕФТИЊЕЊУ ГОРИВА: У Србији деривати јефтинији за 24 динара, следи ли нам сада драстично поскупљење?