Изградња ТУРСКОГ ТОКА броји последње километре: Познато и кад ће ГАС ПОТЕЋИ према Србији
Дневно се постави 1.500 метара гасовода
Изградња магистралног гасовода кроз нашу земљу стигла је на неколико километара од границе с Мађарском, а рок за завршетак радова је планиран за крај ове године.
У току су радови на постављању цеви у општини Кањижа код села Велебит и Војвода Зимоњић.
ЦРНО ЗЛАТО У КАНЏАМА ТРГОВИНСКОГ РАТА: Америка и Кина диктирају цену
ЧЕЛИЧНО ПРИЈАТЕЉСТВО КИНЕ И РУСИЈЕ: Стиже нова гасоводна мрежа - Путин и Си покрећу "Снагу Сибира"
СПРЕМНА ЗА РАД И У ВАНРЕДНИМ СИТУАЦИЈАМА: У Крушевцу инсталирана најмодернија мобилна трафо-станица
Радници српско-руског предузећа "Гастранс" раде ужурбано како би спојили последњих 10 километара цеви. Они додају да се дневно постави и до 1.500 метара гасовода.
Изградња магистралног гасовода дугог 403 километра треба да у будућности гарантује и енергетску сигурност Србији.
Стручњаци истичу да ће са завршетком градње гасовода и пуштањем гаса неминовно доћи и до снижења цене плавог енергента за српска домаћинства.
Изградња гасовода дугог 403 километра, који у Србију улази код Зајечара, а излази код Хоргоша, почела је 25. априла у Шајкашу код Новог Сада, а рок за завршетак радова је 18. децембар. Радове изводи компанија "Гастранс", која је 51 одсто у власништву "Гаспрома", а 49 одсто "Србијагаса".
Како је раније истакао директор "Србијагаса" Душан Бајатовић, до сада је на нашем делу "Турског тока" заварено 370 километара цеви, од укупно 403 километра.
- Ове године ће бити готов линијски део. Компресорска станица ће бити готова идуће године. Пројекат иде у роковима што се тиче Србије - најавио је Бајатовић.
Да се радови у нашој земљи приводе крају, потврдио је и министар енергетике Александар Антић.
- Овај гасовод имаће капацитет од 13 милијарди кубних метара гаса годишње. Све мора да буде готово до краја децембра. Уколико све буде по плану, и Бугарска изгради свој део трасе, прве количине гаса кроз овај цевовод потећи ће половином 2020. године - потврдио је министар Антић.
Србија планира да, поред Бугарске, гради и гасну везу са Румунијом, најавио је Душан Бајатовић и рекао да Румунија има нова налазишта гаса у Црном мору, што ће нашој земљи омогућити потпуно нови извор снабдевања плавим енергентом.
- Планирамо да идуће године почнемо да реализујемо и интерконекцију Ниш-Димитровград-Софија. Надам се да ће гасовод Грчка-Бугарска бити завршен, а то ће омогућити приступ Александрополису, где се планира тај велики гасни терминал. Наши правци снабдевања били би са терминала у Грчкој, други би био из Румуније, трећи би био из "Турског тока". Биће урађен још један гасовод, Београд-Бањалука. У договору са колегама из 'БХ гаса' спремни смо да појачамо гасовод који се односи на БиХ - прецизирао је Бајатовић.
Како додаје, наша земља овим пројектом постаје транзитна држава када је гас у питању.
- Србија ће од тога имати велике користи. Реч је о једном пројекту који је апсолутно комерцијалан, и као такав обезбеђује пре свега да се из транзитних такса тај гасовод и та читава инвестиција исплате. Годишње бисмо од транзита могли да приходујемо 75 милиона евра - наводи Антић.
Економиста Љубомир Маџар истиче да је изградња "Турског тока" одлична вест за српску економију, јер је ово пројекат који ће Србији донети велику зараду.
- Овај пројекат за нашу земљу значи повећање енергетске безбедности, али и економску добит због смањења трошкова транспорта гаса јер ће он сада пролазити кроз Србију. На све то добићемо и огромну новчану накнаду због такса - каже Маџар.
Он додаје да ће и домаћинства имати корист од тога.
- Јасно је да ће снабдевање плавим енергентом бити уредно, али се стичу и услови да гас буде јефтинији. То онда може довести до тога да много више домаћинстава пређе на снабдевање гасом - каже Маџар.
Део крака гасовода "Турски ток" у Србији применом најновијих технологија положен је на дно реке Дунав уочи састанка председника Србије Александра Вучића са руским лидером Владимиром Путином, рекао је јуче амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко.
- Показали су нам све цифре и статистику која потврђује да је пројекат јединствен. Показали су нам и доказали јединственост изградње. Дакле, овај део магистралног гасовода ће бити изграђен, и то је наш велики пројекат, који ће снабдевати Србију и Европу. Сматрам да ће бугарски део бити изграђен, тренутно постоје сви сигнали да ствари иду у том правцу. Ми уверено гледамо у будућност - изјавио је руски амбасадор током обиласка радова.
"Гаспром" је саопштио да завршава последње припреме пре пуштања у рад гасовода "Турски ток", што би требало да се догоди до краја 2019. године.
Тренутно су оба крака напуњена гасом. Компресорска станица "Руска" и обалски део у Русији спремни су да почну са радом. Истовремено се приводе крају радови на пријемном терминалу у Турској.
Још једно српско село добило асфалт: Урађено 800 метара пута
Свако друго возило 2021. неће моћи да прође технички, ни да се региструје! За то ће вам требати још 1.500 евра!
СРБИЈА ХРАБРО НАСТАВЉА НАПРЕД: За две или три године НИВО НЕЗАПОСЛЕНОСТИ биће 8,5 одсто
Вучић најавио: "НАРЕДНИХ ДАНА ПОТПИСИВАЊЕ УГОВОРА ЗА ИЗГРАДЊУ МОРАВСКОГ КОРИДОРА"
ПОТПУНА ЗАБРАНА! У овом граду од АПРИЛА више нећете моћи да користите СЛАМЧИЦЕ И ПЛАСТИЧНЕ КЕСЕ!