НАЈНИЖА ЦЕНА ХЛЕБА У РЕГИОНУ: У Србији цена векне чак ДУПЛО јефтинија од "комшијских"
Скоро сваки оброк који заврши на трпезама у Србији не може се замислити без најзаступљеније намирнице – хлеба.
Током протеклих пола века у нашој земљи је најпродаванији хлеб од белог пшеничног брашна тип 500. Поред брашна, традиционална припрема теста не може се замислити без воде, квасца и соли.
"ПОГИНУЛИ ЗА ПАРЧЕ ХЛЕБА, ХТЕЛИ ДА ПРЕХРАНЕ ЧЕТВОРО ДЕЦЕ" У несрећи код Текериша настрадали БЕРАЧИ ЈАГОДА
НАЈСКУПЉИ ХЛЕБ НА СВЕТУ КОШТА ПРЕКО 10.000 ЕВРА: Нећете веровати шта стављају у њега, зна се ко га највише и купује
СПРЕМИТЕ ВИШЕ НОВЦА - ПОСКУПЉУЈЕ ХЛЕБ У СРБИЈИ: Векна скупља већ од следеће недеље!
Индустријски произвођачи у замес додају одређене врсте шећера и адитива који продужавају рок употребе, чинећи да хлеб дуже остане свеж. Постоје различите варијације које се разликују од врсте житарица, масе векне, њеног облика и додатних намирница које се стављају у тесто.
- У Србији се производи између 20 и 25 врста хлеба. Неки се продају у специјалним паковањима са продуженим роком трајања. Заправо је реч о подврстама хлеба које се не праве само од пшенице већ и од других житарица. Убацују се семенке, маслине и друге намирнице, да би се задовољили укуси потрошача, наводи за Biznis.rs председник Уније пекара Србије Зоран Пралица.
Хлеб од 500 динара
Најпознатији и најзаступљенији је хлеб од белог брашна, у народу познат као "Сава". Цена векне креће се од 35 до 40 динара зависно од малопродајног места. Овај хлеб је најјефтинији, али треба напоменути да се на полицама продавница и пекара могу пронаћи разноврсни производи, са ценама које су исто тако различите.
На пример, домаћи багет масе 300 грама продаје се за око 70 динара. Упаковани хлеб од интегралног брашна масе 500 грама кошта скоро 100 динара, док је цена хељдиног бесквасног интегралног хлеба од 230 грама око 130 динара.
На цену хлеба највише утиче цена брашна, квасца, енергената, али и трошкова који оптерећују трговину и амортизацију опреме. Не треба занемарити трошкове радне снаге и обавезе према држави. Када је реч о основној векни, односно "народном хлебу", грађани Србије плаћају најјефтинији хлеб у региону, а цена се креће између 35 и 40 динара. У Босни и Херцеговини векна кошта 72 динара, у Црној Гори око 84 динара. Код нас је цена основне векне отприлике дупло јефтинија од земаља у окружењу, а то је хлеб од брашна које се производи у нашој земљи и извози ка земљама региона, наводи Пралица за Biznis.rs
Упаковани хлеб познатих произвођача који стиже у малопродаје прави се од различитих врста житарица. Произвођачи су одавно стандардизовали технологију производње без квасца. Паковања од 300 грама коштају и до 250 динара. Најскупљи хлеб у чијој спецификацији стоји да не садржи лактозу и глутен стаје 500 динара, а продаје се у паковањима од 300 грама.
Имају ли купци разлога за сумњу?
- Интегрални хлеб се прави од више врста житарица, односно смесе различитих врста брашна, где доминира бело. Остале врсте хлеба праве се од других житарица – хељда, јечам, раж. Реч је о другачијем замесу и постоје пекаре које праве овакве врсте хлеба. Такође, постоје пекаре које праве хлеб од брашна других житарица и одређеног процента белог брашна да би замес био квалитетнији, каже Пралица и напомиње да купци немају разлога за сумњу у састав векне уколико се на паковању или полици налази спецификација.
Законом је прописано да састав производа мора одговарати опису на декларацији. Некада су кружиле приче о брашну које је 100 одсто бело, па се наводно убацивала посластичарска боја. Тога више нема. Пекарима су постале доступне специјалне врсте брашна и нема потребе за обманама, закључује Пралица.
Зашто треба избегавати бели хлеб?
Данашња исхрана претежно се састоји од угљених хидрата, па нутриционисти и дијететичари предлажу да хлеб буде од интегралног брашна.
- Угљени хидрати из белог брашна имају висок гликемијски индекс. Унос ових намирница подиже ниво шећера у крви. Због све учесталијег откривања preddijabetskog стања и инсулинске резистенције савет је да се бели хлеб искључи из исхране. Постоје друге житарице као што је хељда или стелта. Стелта је стара житарица која се дуже ресорбује, спорије вари, па је хормонски баланс бољи у поређењу са белим хлебом. Биљна влакна у осталим типовима брашна (а није бело) доприносе здрављу црева и побољшавају имунитет. То је још један разлог због којих би требало избећи бели хлеб, каже за Biznis.rs нутрициониста – дијететичар Марија Прчић.
Дужи рок употребе угрожава здравље
Скоро све пекаре од занатских до индустријских у производњи различитих врста хлеба користе адитиве који се убацују у тесто. Реч је о додацима за дуже трајања намирнице и побољшању њених физичких карактеристика. Један од најзаступљенијих је Е330 који узрокује упалне процесе у устима, болести зуба, али и најтежа обољења. Поред поменутог адитива, у хлебу се може наћи Е 200 који најмање прија астматичарима и особама које пате од различитих алергија. Пацијенти које имају проблема са органима за варење требало би да избегавају производе са адитивом Е 466. Овај додатак се често може наћи тесту.
- То су супстанце које заједно са белим брашном сметају панкреасу. Орган је дупло оптерећенији уносом ових намирница. Требало би куповати упаковане намирнице, па и хлеб, јер потрошач може да провери детаље контроле производа. На декларацији пише шта хлеб садржи, има ли у њему додатних шећера или заслађивача. Уколико се купује бели хлеб, препорука је да то буде обична векна, никако сецкана. У том случају убацују се и додатни адитиви. Скроб, односно заслађивачи такође штетно делују по људско здравље. Глутен је један од најраспрострањенијих алергена, а некада је велики проблем откривање његовог присуства, објашњава Прчић.