Данас је Светски дан штедње: Ево зашто је битно да чувате новац и на шта треба да обратите пажњу
Више од половине људи у нашој земљи ставља новац са стране, а месечно уштедимо 5.210 динара, показало је најновије истраживање о штедњи у Србији
Широм света траје октобарски месец штедње, који се завршава данашњим обележавањем Светског дана штедње. Овај међународни празник нас једном годишње подсећа да је штедња добра и корисна навика која води финансијској сигурности. Међутим, то не значи да о својој финансијској сигурности треба да размишљамо само у октобру.
БАНКА ВАС ЈЕ ОДБИЛА ЗА КРЕДИТ? Постоји неколико разлога зашто се ово дешава
Од бижутерије до играчака: Државно предузеће распродаје робу, цене већ од 10 динара!
НОВИ ЗАКОН О ИМОВИНИ У СРБИЈИ: Шта се дешава ако покушате да сакријете да поседујете помоћну просторију?
Ове године нас је на размишљање о томе подстакла и новонастала ситуација, која нас је све суочила са одређеном дозом финансијске неизвесности. Трошкове смо одлагали, фокусирали смо се на оно што нам је баш потребно, а мање на неке од наших дугогодишњих жеља.
Истраживање је показало и да све мање чувамо уштеђевину код куће - то чини тек мало више од петине наших суграђана. Овај начин да новац "склонимо од себе" суштински и није штедња, јер нам не доноси принос на камату. Није ни у потпуности безбедан, јер укључује разне ризике - од крађе до пожара и поплава. С друге стране, штедња подразумева да полагањем новца остваримо и зараду.
Када бирате банку којој ћете поверити свој новац, обавезно обратите пажњу на услове штедње - колика је номинална и ефективна каматна стопа, на колико можете да орочите новац, које врсте штедње нуде, али и на то колико је та банка поуздана, стабилна и сигурно место за ваш новац. Добро проучите понуду, тј. услове уговора који потписујете са банком, у којој се налазе све ове информације.