КАКО ОДАБРАТИ У КОЈОЈ ВАЛУТИ ДА ШТЕДИТЕ НОВАЦ? Експерти одговорили шта је у Србији најсигурније
Оно што је основно јесте да увек треба штедети у валути у којој ћете више трошити, јер би све друго био додатни трошак.
Криза због корона вируса уздрмала је светску економију, због чега су грађани све више у дилеми у којој валути је најбоље чувати новац, шта је најсигурније и да ли је у овом тренутку добро куповати доларе, евре или друге стране валуте.
БИТКОИНИ ВРЕДНИ 70 МИЛИОНА ДОЛАРА ЗАВРШИЛИ НА ДЕПОНИЈИ СМЕЋА: Британац сад нуди богатство да прекопа ђубриште (ВИДЕО)
НОВА ПРАКСА: Шта све у српским продавницама можете да купите "на комад"
СМАЊУЈУ СЕ РАТЕ ЗА КРЕДИТ? Пада стопа еурибора, колико је заправо умањење и од чега све зависи
Како за потврђују из Народне банке Србије, корона криза јесте утицала на светске валуте, али се очекује да ће већ у другој половини ове године ситуација врати на старо, али под условом да се пандемија стави под контролу.
Према речима економских стручњака, очекивања су да би ове године евро ојачао у односу на амерички долар, док се истовремено злато, али и поједине валуте као што су јапански јени, често сматрају сигурним опцијама.
Из Народне банке Србије кажу да је тренутна ситуација у свету, у поређењу са почетком 2020. године и појавом вируса, у одређеној мери извеснија због дистрибуције вакцина, што у овом тренутку игра кључну улогу у глобалном опоравку.
- Очекује се повратак глобалног БДП-а на преткризни ниво до краја ове године, а динамичнији опоравак економске активности се очекује од другог квартала године. Ипак, треба имати на уму да одређени ризици, пре свега везани за дистрибуцију вакцина, ефикасност вакцина и појаву нових сојева вируса, постоје и даље. У том смислу, може се очекивати да ће инвеститори задржати дозу опрезности и у наредном периоду - кажу из ове установе.
Током кризних и неизвесних периода, обично долази до јачања тзв. "валута сигурног уточишта", као што су швајцарски франак и јапански јен, кажу из Народне банке.
- Када појединац доноси одлуку у којој валути треба да штеди, треба да води рачуна о својим потребама и пратећим ризицима. Док ће великом пензионом фонду одговарати да пласира средства у, на пример, швајцарски франак, чак и по негативној каматној стопи, пре свега и због регулативе која обично овим инвеститорима намеће улагање у "сигурну активу", за појединачног штедишу то можда неће бити финансијски исплатива одлука - кажу из Народне банке.
Подсећају да Народна банка Србије не даје препоруке о валутама у којима треба штедети, јер таква одлука зависи од личних опредељења сваког појединца, али потврђују да је последњих осам година штедња у домаћој валути исплативија од штедње у еврима, која чини највећи део девизне штедње.
С друге стране, српски економисти кажу да се ове године очекује да ће европска економија расти и да ће евро ојачати у односу на долар за 1,3 одсто. По том гледишту, најбоље би било инвестирати у евро бар у једном делу штедње.
- Амерички долар је главна резервна валута у свету и погодан је за оне који примају приходе у овој валути како би уштедели. Многи сматрају да је америчка привреда као балон који може лако да пукне и да је зато штедња у доларима увек ризична, али тешко да ће САД да изгуби своју економску позицију коју има. С друге стране, очекује се да ће евро брже расти него америчка валута. Евро је је заузео своје место у златним и девизним резервама, па се често препоручује пребацивање штедње у еврима уз примену краткорочних депозита - каже економиста Владан Вуковић.
Могуће је користити популарне и поуздане стране валуте у случају када постоји потреба за дугорочним складиштењем средстава.
- Требали бисте изабрати страну валуту узимајући у обзир ситуацију у глобалном тржишту, као и у земљама у којима се те новчане јединице издају. Како се за сада предвиђа, руска рубља би могла да ојача, али само под условом да санкције Европске уније ослабе, али и да цена нафте буде одговарајућа. Иако у Србији ретко ко размишља о томе због различитих компликација, јен и јуан могу да буду добар избор за штедњу - каже економиста Владан Вуковић.
Ипак, оно што је основно јесте да увек треба штедети у валути у којој ћете више трошити, јер би све друго био додатни трошак.
- Ту најчешће говоримо о националној валути. Ако од штедње планирате да купите нешто за динаре, нема разлога да претварате динаре у евре па да их штедите у еврима, и да после подизања новца претворите све назад у динаре. Тако ћете више трошити пара на конверзију него што ћете зарадити од каматних стопа. Ако власник новца не намерава искористити уштеду за велику куповину некретнине или аутомобила, онда се то може претворити у злато - каже саговорник.
Злато се користи као дефинитиван стандард, има сталну ликвидност и дуги низ година гарантује да неће изгубити своју вредност.
- Злато има улогу сигурне активе, па ова одлика нарочито долази до изражаја у периодима кризе, када је присутан последични раст цене злата. Из угла централне банке, као институционалног инвеститора, овај племенити метал служи као гаранција поверења у централну банку, нарочито у изазовним временима, а уобичајено служи и као облик заштите од инфлације на дужи рок. Такође, с обзиром на то да је на овај облик активе теже утицати кроз политике каматних стопа различитих монетарних власти, злато омогућује смањење ризика и очување вредности инвестиција - потврђују из Народне банке.