КАКО ПОСТИЋИ ДОБРУ ЦЕНУ МЛЕКА У СРБИЈИ? Ово су кључни фактори за НАЈБОЉУ производњу
Технологија има великог утицаја
Производња млека је традиционално заступљена у свим деловима наше земље. Ипак, с обзиром на то да се обавља у различитим условима на мање или више развијеним фармама, то се може значајно одразити на њихову одрживост, а самим тим и профитабилност.
Професор на Пољопривредном факултету у Земуну Владан Богдановић објаснио је који су то фактори који утичу на производњу млека у Србији и како се може постићи добра цена овог производа.
- Повећање производње млека у Србији, а самим тим и цене млека директно је повезано са величином фарме и генотипом који је на фарми присутан. Веће фарме са специјализованим генотиповима показали су већу одрживост у производњи млека. Ипак, многи наши сточари поред млека, на својим фармама желе да имају и производњу меса, тако се и то треба узети као препрека у развоју млечних фарми и њиховој одрживост - објашњава Владан Богдановић.
ДА ЛИ НЕГАТИВНЕ КАМАТЕ НА ШТЕДЊУ СТИЖУ И У СРБИЈУ? Новац у сефу јефтинији него у "сламарици"
Ако сте интелигентни, а помало лењи, ових ШЕСТ ПОСЛОВА су створени за вас!
ЗАРАДА И СА СКРОМНЕ ЊИВЕ! Шта гајити на 10 ари земље? Продаја загарантована, биће пара!
Поред тога и одређени поступци репродуктивне технологије такође се показују као значајни за неку будућу одрживост ове производње.
Колико произвођачи воде рачуна о овим факторима?
Овде постоји један параметар који је врло значајан, а то је контакт са саветодавном службом. Комуникацију са саветодавцима и потребу за њиховим саветима имају углавном млађи одгајивачи. Они су уједно и отворенији за одређене иновације и технологије у производњи које још нису толико заступљене, али које потенцијално могу да имају утицај на повећање интезитета и ефикасности унутар ове гране.
- Када посматрамо тај сегмент, може се рећи да едукованији одгајивачи, који су млађи, одгајивачи који редовно имају контакт са Пољопривредном стручном и саветодавном службом, они који редовно посећују различите семинаре, обуке или стручна саветовања увек су отворенији за нека нова сазнања и примену неких нових решења у производњи - истиче Богдановић.
Колико цена утиче на развој млекарства у Србији?
Увек постоји неки сукоб између произвођача и прерађивача. Одгајивачи чак и када су најзадовољнији увек би очекивали нешто мало више, за разлику од прерађивача који увек очекују нешо нижу цену.
- Цене за произведено млеко генерално се неће нешто много повећавати, то није случај само код нас. То је случај свуда у Европи у индустрији млека. Међутим, оно на чему се ставља акценат последњих година није повећање цене млека, већ појефтињење производње - истиче професор Богдановић.
НАЈБОЉЕ МОГУЋЕ ВЕСТИ! Познато за колико се повећавају ПЕНЗИЈЕ: Први јануар доноси БОЉИТАК ЗА СВЕ ГРАЂАНЕ!
ВЕЛИКА КОРИСТ ЗА ПРИВРЕДУ РЕГИОНА: Мали Шенген као заједничко тржиште за 20 милиона потрошача
Због чега Срби не остављају фирме својој деци: Истраживања показала НЕВЕРОВАТНЕ ПОДАТКЕ
Дакле, оно о чему би произвођачи требало да размишљају јесте како да са јефтинијом производњом добију конкурентан производ. Односно, како да фармер упркос појефтињењу буде рентабилан на тржишту млека.
Колико грла је потребно да би производња била ренатабилна?
Професор Владан Богдановић истиче да је веома тешко одредити колико је тачно грла за рентабилност производње било довољно, али оквирно би то било неких 25 до 30 крава. То је, како он истиче, неки минимум који би, једна производња на породичним газдинствима без ангажовања додатне радне снаге, требало да поседује да би била рентабилна.
- Што је већ број број грла стоке, потребно је и више радне снаге, такође и захтеви у производњи хране су већи. Са већим улагањима, ипак, већи је и економски профит - каже саговорник.
БОНУС ВИДЕО: ИЗВОР ЖИВОТА ЗА 100 МИЛИОНА ЉУДИ: Ово је најважнија река на свету, а због ње би могло да зарати 11 држава