ПЕТ НАЧИНА ДА САЧУВАТЕ ПАРЕ У КУПОВИНИ! Једна Београђанка уштедела неколико хиљада уз овај трик
Немојте доносити исхитрене одлуке и увек питајте продавца за савет.
Ко не би волео да крене у шопинг са идејом да купи све што треба, али и да сачува новац, време, живце? Јасно је да се одређена сума мора потрошити, али зашто бисте давали више него што треба.
ЖЕЛИТЕ ДА ПРОЂЕТЕ ЈЕФТИНИЈЕ ПРИ МЕЊАЊУ ГУМА? Ово је савет како да уштедите - али једна ствар је важна
КАКВЕ ЋЕ БИТИ ЦЕНЕ ГРЕЈАЊА У СРБИЈИ ОВЕ ГОДИНЕ? У овим градовима тражили ПОСКУПЉЕЊЕ
Ево неколико трикова како да будете паметни у куповини
1. Не мењајте евре у динаре у великим маркетима или неким шопинг моловима, јер је курс углавном најнижи који може бити дозвољен. Тако се може десити да вам мењачница рачуна по курсу од непуних 115 динара за један евро, те се може десити да на износ од 1.000 евра или више, будете на губитку за око пар хиљада РСД. Управо то би се десило једној Београђанки, да ипак није одлучила да плати другим путем.
2. Ако заобиђете лавиринт у радњи, осмишљен како би вас трговац "намамио" на обилнију куповину, нећете уштедети само паре, већ и сачувати време/живце. Људи обично дођу по једну или неколико ствари, али док пролазе кроз остале просторије на путу до "циља", маме их остале ствари са рафова, посебно оне на акцији. Иако продавци то не би смели да чине, неки су ипак ради да вам "одају пречице" како да дођете до циља брже и једноставније.
3. Не журите. Ово је посебно изводљиво ако као место куповине бирате тржне центре. Видели сте нешто што вам се допада, али нисте баш сигурни да ли је "то то" и вреди ли пара? Сачекајте пола сата. Седите негде и попијте кафу, направите круг, идите до тоалета, ручајте. Ствар коју сте видели неће "побећи", а ви ћете мало разбистрити мисли и промислити да ли вам је та куповина неопходна или не.
4. Пребаците се на онлајн, када можете. Овај вид куповине, који је посебно процветао током пандемијске 2020. године, има доста својих предности: бржа куповина, не морате да излазите из куће, многе ствари су јефтиније када се купују на мрежи, односно једна цена важи за онлајн, а друга за физичке продавнице. Ипак, водите рачуна шта купујете и преко ког сајта, јер има доста лажних трговаца. Такође, постоје ствари које не можете купити без испробавања, на пример, душек, ципеле.
5. Узмите мању корпу, или бар средњу, никако највећу. Са психолошког аспекта, феномен "корпе за куповину" објашњава се тиме што ако одаберемо велику, готово никада немамо утисак да смо нешто конкретно купили, тј. да смо је "напунили" до врха. Онда када то учинимо, већ је касно, јер смо вероватно пазарили мноштво непотребних ствари, онако успут.
Такође, увек је важно да се консултујете са искусним и љубазним продавцем, који ће вам објаснити процес куповине, стање залиха, најбоље начине плаћања (рецимо, кредитна картица на рате). Исто тако, добар продавац познаје асортиман и моћи ће да вам препоручи шта да узмете како не бисте направили грешку, односно шта никако није добра опција.