Кувају га у школи, а од зараде иду на екскурзије: Љуто грожђе ђака из Тополе хит на славским трпезама (ФОТО)
Ученичку задругу регистровали у Агенцији за привредне регистре.
Ученици средње школе "Краљ Петар Први" из Тополе први пут у историји ове институције, али и међу првима у образовном систему Србије, имају могућност да буду задругари, односно да у оквиру ђачке задруге производе храну, пиће и сувенире и да их продају на тржишту. Има у Србији још оваквих задруга, али нису све активне.
Главно оруђе им је шпорет – бубњара на којем пеку паприку и спремају зимницу, а ту је и машиница за тестенине. Тегле су добили као донацију од приватног предузећа из Тополе, а воће и поврће на поклон од локалних произвођача. Рецепте су донели од бака и дека, док све остало раде сами.
Јабука ове године добро родила, извоз већи за 16 одсто
ПРОИЗВОЂАЧИ НЕ КРИЈУ ЗАДОВОЉСТВО: Свињетина из Србије после 30 година на тржишту ЕУ
Идеја се родила ове године, а ђаци су својих руку дела први пут недавно приказали публици на 56. "Опленачкој берби", традиционалној манифестацији која се сваке године у октобру одржава у Тополи.
Ученичка задруга "Опленачка визија 2019" регистрована је у Агенцији за привредне регистре, има своја правила и статут, представнике и шифру делатности. Пошто се задруга налази у Тополи, у виноградарском крају Србије, претежна делатност ученика и њихових професора је гајење грожђа. Осим тога, они, између осталог, могу да узгајају и краве, овце, да прерађују и конзервирају воће и поврће, да машински обрађују метал, да се баве програмирањем, организовањем састанака или уметничким образовањем.
Према речима директора Милоша Петковића, активности су почеле од прераде воћа и поврћа и то у најлепшем тренутку за то, у јесен. Уз помоћ тополских привредника прикупљен је почетни капитал од 70.000 динара и деца су почела да раде.
- Прво смо купили шпорет и шерпу, а затим и остале потрепштине како би ученици несметано могли да припреме зимницу. Све се пастеризује на традиционалан, старински начин – уз помоћ шерпе и воде, без стабилизатора. Професори су такође активни, без обзира на звање и предмет који предају – прича директор Петковић.
Професорке енглеског језика и физике су код куће саме шиле цегере, како би помогле ђацима да се што боље представе на једном сајму.
– Ми смо мешовита школа, имамо три подручја рада: гимназију, пољопривреду, производњу и прераду хране и машинство и обраду метала, па су самим тим чланови задруге ученици разних образовних профила. Тренутно имамо око педесетак активних. Све се бележи, ученици имају увид у стање на банковном рачуну, у улаз и излаз, а недавно су петоро својих другара ишчланили јер нису били активни – прича директор Петковић за Приче са душом, који је формално уписан као директор задруге, док су за организацију ученика задужени матуранти Јован Николић и Јована Јовановић.
– По препоруци председника општине, у госте нам је дошла госпођа Јасмина из Задружног савеза Србије и тако је све почело. Уз много добре енергије и труда направили смо задругу и наишли на изузетно добар одјек како овде у Тополи, тако и у медијима широм Србије. Наступили смо и на Сајму етно-хране и пића у Београду и сада се спремамо за Новогодишњи фестивал од 23. децембра који ће се одржати у нашој школи – објашњава он.
Ђаци су све производе правили после часова или у току практичне наставе. На њиховом менију су: ајвар, кисели краставчићи, туршија, карфиол, слатко од дуња са орасима, компот од јабука...Троје професора су ментори у три секције: за храну, за пиће и за сувенире (Наташа Васиљевић, професорка енглеског, Петар Ристић, професор физичког васпитања и Тамара Ђорђевић, професорка ликовне културе), док је председница одбора професорка математике Ивана Степановић.
- Наш најтраженији бренд је љуто грожђе, а одмах уз њега слатко од шаргарепе. За то слатко и за пире од јабуке добили смо награду на Сајму етно-хране и пића у Београду. Љуто грожђе се састоји од грожђа и од љутих папричица, у исто време је киселкасто-љутог укуса, али добија и слаткоћу од грожђа. Није класична зимница, није салата, нешто је између – објаснила је матуранткиња језичке гимназије Јована Јовановић из Наталинаца, додавши да у понуди имају и резанце за супу која праве по старинском рецепту: јаја, брашно и вода.
– Рад у задрузи нам не одузима много времена. Некад останемо после школе, некад свратимо и суботом, а кад је тимски рад, све се брзо и лепо заврши. Многи ђаци су са села, па су донели искуство од куће. Ајвар, на пример, скоро сви већ знамо да направимо јер смо то радили са родитељима. У школи смо се само усавршили – поручила је Јована.
Професорка ликовне културе Тамара Ђорђевић менторка је за све креативне детаље. Она је рекла за Приче са душом да је главна активност ове године израда уникатних новогодишњих украса, свећњака које ђаци сами праве, декоративних венчића, украса за јелку од шишарки. Све је највећим делом израђено од рециклираних материјала.
Распитујем се и одакле је стигао рецепт за љуто грожђе и сазнајем да га је из Јарменоваца, суседног села, донела професорка групе ветеринарских предмета, Светлана Петровић.
Професорка Васиљевић каже да ће се ученици на предстојећем базару представити са пројаром, питом гужваром и печеним дулецима. Све се прави без адитива, без конзерванаса. Ученица Јована Јовановић додала је на крају Приче са душом да је средњошколцима из Тополе циљ да од новца зарађеног од продаје зимнице организују и плате себи екскурзије.
Каже да су у задрузи најактивнији трећаци и четвртаци, и да је, иако у мају 2020. године завршавају своје школовање овде, матурантима додатна мотивација то што су оснивачи ове задруге и што ће и та информација бити записана у њиховим биографијама једног дана.
Више о овоме прочитајте на сајту www.pricesadusom.com.
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА ГРАЂАНЕ! Радови иду брже од очекиваног - комплетан КЦС биће завршен до августа
"Трудимо се да пројекат буде реализован у планираном року" Бугарска завршила ПРВУ ФАЗУ Турског тока
СЛОВЕНЦИ СЕ УКЉУЧУЈУ У ТРКУ ЗА ФОЛКСВАГЕН: Конкуренција велика, одлука пада у ФЕБРУАРУ
Нема зиме за Европу? Русија и Украјина постигле НАЧЕЛНИ СПОРАЗУМ о транзиту гаса
Неупотребљиве: У смећу завршило 9,7 милиона новчаница