Не држите картице у задњем џепу! Ако вам приђу са апаратом, можете остати БЕЗ НОВЦА (ВИДЕО)
Потребна је удаљеност од око 4цм
Сигурно се свако ко користи бесконтактну платну картицу барем једном запитао да ли је могуће да када пролази поред ПОС апарата са картицом у џепу буде "олакшан" за који динар или више.
На друштвеним мрежама кружи снимак на коме човек са мобилним ПОС апаратом у рукама прилази другом човеку који у задњем џепу панталона држи бесконтактну картицу и без проблема му скида новац са рачуна. Снимак је изазвао бројне полемике и коментаре. У НБС наглашавају да је очитавање бесконтактне картице без знања корисника (у превозу, реду за чекање и слично) која је у џепу, торби или новчанику могуће са око четири центиметра и мање удаљености било којим читачем, а могуће је и НФЦ мобилним телефоном. Међутим, како објашњавају, на овај начин се могу прочитати само број и датум важења картице, али се не може копирати картица, нити обавити већина трансакција.
Прочитајте и:
- Ипак, са очитаним подацима са картице могуће је извршити злоупотребу на интернет продајним местима трговаца где се не захтева уношење додатних података о картици који повећавају ниво заштите - наводе у НБС и додају да је зато неопходно да корисници држе своје картице на сигурном месту, где је мала вероватноћа да картица буде очитана.
Непожељно задуживање рачуна је могуће
- Како је проблем на тржишту препознат, у продаји су се појавили заштитиници за бесконтактне картице који могу да спрече нежељено очитавање картице - саветују у НБС.
Такође, у централној банци наглашавају и да, уколико корисник картице у новчанику држи бесконтактну платну картицу и картицу за плаћање превоза, приближавањем новчаника бесконтактном читачу са намером да се очита картица за превоз обавља се очитавање обе картице. Како наводе, у овом случају не ради се о злоупотреби платне картице, али долази до задуживања рачуна корисника, иако то није желео. Према њиховим речима, код плаћања износа малих вредности бесконтактном картицом није неопходан унос ПИН кода, па отуд компликације.
- Ово се односи на трансакције мале вредности, оквирно око 2.000 динара, а у зависности од лимита за унос ПИН кода код бесконтактних трансакција који је дефинисан на ПОС терминалу. У случају да у посед бесконтактне картице дође неко ко ту картицу жели да злоупотреби, а прави корисник картице није извршио блокаду картице код банке која је издала картицу, могуће је да се том картицом изврше плаћања до наведеног износа. Код оваквих трансакција малих вредности, трговац не проверава да ли је онај ко плаћа заиста и прави корисник картице - истичу у НБС.
Ни провера стања на рачуну више није бесплатна: Банке ПАПРЕНО повећале провизије
Они саветују кориснике да када сумњају да су изгубили картицу, да им је украдена или да је неко очитао њихове податке са картице, да то одмах пријаве својој банци како би блокирали картицу.
- Уколико корисник у новчанику има више бесконтактних картица, не би требало да приноси новчаник бесконтактном читачу, већ само картицу за коју жели да буде очитана на том читачу. Исто тако, од значаја за корисника је услуга СМС или другог вида обавештавања о трансакцијама картицом, како би у сваком тренутку корисник могао бити упознат са евентуалним недозвољеним коришћењем његове картице и како би могао правовремено да реагује - кажу у НБС.
У картичарским компанијама тврде да није било забележених случајева оваквих злоупотреба бесконтактних платних картица у реалним околностима, упркос гласинама и шалама на друштвеним мрежама.
Како додају, ПОС терминал на коме се обавља бесконтактно плаћање мора да буде регистрован код трговца или фирме, захваљујући чему свака трансакција може да буде видљива.
Подршка од 120 МИЛИОНА ДИНАРА: Расписан јавни позив за ДОДЕЛУ СРЕДСТАВА
- Дакле, уколико би неко покушао да изведе овакву превару, прво би морао да буде регистровано пословно лице што би превару учинило лако уочљивом за банке и за власти. Као и код осталих врста електронских плаћања, важно је предузети рационалне мере предострожности, што подразумева да никада не откривате ПИН и ЦВЦ2 кодове другима, да их не записујете и носите у новчанику заједно са картицом, затим да уколико је то могуће, активирате опцију за СМС обавештења код банке која вам је издала картицу, и да редовно пратите месечни извод из банке - саветују картичари.