"ТО НИЈЕ БАЛОН КОЈИ ЋЕ ДА ПУКНЕ" Стручњаци објашњавају зашто ЦЕНЕ НОВОГРАДЊЕ у Београду НЕЋЕ ПАСТИ
Тржиште некретнина Београда је половина тржишта Србије
- Не постоје индикатори да ће тренд раста цена некретнина, посебно станова у новоградњи у Београду, довести до балон ефекта јер се тек трећина станова купује кроз кредите са хипотеком - рекли су саговорници власник агенције за некретнине "Олд Ројал" Мића Ђоковић и Саша Стефановић из Института за некретнине.
- Тржиште некретнина је у пику потентности - оцењује Ђоковић и додаје да је на нивоу од 3-4 године пораст цена је 50-60 одсто.
- Најскупље је оно чега нема - Нови Београд, Врачар, Стари град, Чукарица, скупе су и локације које имају добру туристичку инфраструктуру као што су Копаоник, Златибор, неке бање, а долазе купци заинтересовани да купе цело село, бању или планину - каже он.
Ђоковић додаје да смо, нажалост, дозволили да нам странци буду власници пољопривредног земљишта па нам је остао сегмент неких атрактивних туристичких дестинација.
ЦЕНЕ ЗА ГРЧКУ СЕ ПРЕПОЛОВИЛЕ, ТЕМПЕРАТУРЕ ИСТЕ! Најбоља шанса за летовање управо САДА!
ЂОРЂЕВИЋ ПРЕСЕКАО: Још један РЕПРЕЗЕНТАТИВАЦ стиже у Виртус (ФОТО)
ЧУДО НЕВИЂЕНО! Највећи преокрет на Мундобаскету после продужетка! (ВИДЕО)
ПОРУКА КОЈА ЋЕ ВАС РАСПЛАКАТИ: Огласио се Милосављевић уочи дуела са Шпанијом! ЕМОТИВНЕ речи
Тржиште некретнина Београда је половина тржишта Србије, а Ђоковић каже да постоје три купца на једног продавца, и да се потражња односи на нове станове - који су уписани и са регуларном документацијом.
Велики резервоар неискоришћених су некретнине у озакоњењу, јер су ни на небу ни на земљи, а то је отприлике трећина некретнина која постоје каже он и додаје да је то мртав капитал, а ради се од два милиона некретнина у Србији.
Ђоковић оцењује да су то некретнине које су тржишно "ни тамо ни овамо", односно фонд који може да смањи ову велику потражњу некретнина. Он каже да се релативно мало гради и наводи да је у Београду око 200 кранова, али да је то мало у односу на град од два милиона становника и додаје да је динамично тржиште некретнина Новог Сада, донекле Јагодина, део Ниша, где се мења и национална структура купаца, а доста промета се дешава и у Новом Пазару.
- Ја се надам да ово није балон - бабл ефекат, и мислим да се неће десити тако скоро, а можда и никад више пуцање тог балона, може евентуално да дође до испумпавања, смањења притиска - каже Ђоковић.
Како каже, то се неће десити за Београд јер је циљни град за овај део Балкана, град који је на три сата од свега, и од Париза, и од Москве и од Истанбула.
- Може да се деси да за 3-5 година дође до засићења тржишта, и до можда благог пада цена, али то не значи да ће пући - каже Ђоковић и наводи да наше тржиште станова није доминантно хипотекарно јер је до 35 одсто станова под хипотеком.
За професора Сашу Стефановића са Института за некретнине тржиште некретнина у Србији је у експанзији нарочито у Београду.
На повећање цена станова у Београду утиче демографски притисак из унутрашњости, дијаспора која купује и за становање и као инвестиционо улагање, каже он и додаје да значајно утичу и макроекономски стабилност, повећање БДП-а, предвидива инфлација и стабилан девизни курс.
- Услови финансирања су јако повољни јер имамо историјски најниже каматне стопе на нашем тржишту, а додатни фактор неатрактивности улагања у друге видове активе као што су акције, обвезнице јер нам је неразвијено то тржиште, а приноси на њему као и на штедњу су ниски - каже Стефановић.
ОВО ЈЕ СВЕТ ЧЕКАО: Технолошки гигант први пут УЖИВО НА ЈУТЈУБУ представља нове моделе
СЈАЈНА ВЕСТ! Кинези отварају НОВИ РУДНИК код Бора: Инвестиција ВРЕДНА ПОЛА МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА
Још једна потврда економског напретка: Повећан кредитни рејтинг Србије
Он додаје да постоје и личне преференције купаца да се имају некретнине на атрактивним локацијама у Београду што просечну цену стана диже на неки ниво.
Као изузетак и пример драматичног раста цена, он наводи новоградњу на Новом Београду, где је од 2014. године цена порасла за 46 одсто док је староградња поскупела за 20 процената.
- Сматрам да ће у наредном периоду раст цена бити умерен, да у краћем и средњем року неће бити наглих скокова, већ у дужем року потенцијално можемо ако дође до неких драматичних промена говорити о балону цена некретнина - али дакако не у овом тренутку - каже Стефановић и додаје да сада не постоје докази о постојању тог балона цена некретнина.
Он објашњава да би балон ефекат подразумевао драматично повећање цена некретнина у току неколико месеци или година праћено драматичним падом.
- Може се говорити о неким назнакама кроз значајан раст цена некретнина као у Новом Београду, али не говоримо о целом тржишту Србије или Београда за које поуздано подаци говоре да не постоје индикатори односно потенцијал за балон - каже он и додаје да балон чак ни на Новом Београду у средњем року није могућ.
БОНУС ВИДЕО: Ово су НАЈМОЋНИЈЕ ФОТОГРАФИЈЕ које су икада направљене, а иза сваке се крије ПОСЕБНА ПРИЧА