РАЗРЕШИТЕ ДИЛЕМЕ: Уз ову формулу најлакше израчунајте колика ће вам бити пензија
Честа су размишљања о томе хоћемо ли доживети пензију и колики ће нам бити износи на чеку.
Пензије за 1,7 милиона најстаријих грађана Србије увећане су од 1. јануара 2021. године за 5,9 одсто, а први чекови са увећаним примањима пензионерима стижу ових дана. Они који припадају групи самосталних делатности добили су своје увећане пензије још 2. фебруара, војни пензионери и пољопривредници у петак, 5. фебруара, док ће остали пензионери своје чекове добити 10. фебруара.
ГРАЂАНИ, ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Уколико не испуните једну обавезу ове недеље, следе ВИСОКЕ КАМАТЕ!
СТИЖЕ ДОДАТНА ПОМОЋ ЗА ГРАЂАНЕ! После 48.000 динара Влада Србије усвојила нови пакет финансијске помоћ
СРБИЈА ДРЖИ НЕСЛАВНО ПРВО МЕСТО: Цена евро-дизела најскупља у региону, а најављују се нова поскупљења
Држава повећава пензије већ неколико година уназад. Пензионери сваке године добијају и директну новчану помоћ, али су и даље честа размишљања о томе хоћемо ли доживети пензију и колики ће нам бити износи на чеку. Ово је данас једна од врло честих дилема међу људима који се ближе пензионисању, али и међу све више младих који се питају и колико ће морати да имају година када се буду пензионисали.
Просечна пензија је најновијим повећањем од 5,9 одсто порасла за 1.638 динара, са досадашњих 27.769 динара на 29.407 динара.
За рачунање висине пензије постоји посебна, нимало једноставна формула. Суштина је да је пензија већа што је већа зарада у односу на просечну плату у земљи и што је више година стажа осигурања. Неке рачунице говоре, да за 40 година стажа и просечну зараду од око 35.000 динара можете рачунати на пензију нешто већу од 21.500 динара. У ову групу рецимо можемо убројити многе трговце и раднике које раде за нешто више од минималца.
Други пример говори да ако је осигураник кроз цео радни стаж добијао зараду у нивоу просечне плате у републици (која данас износи око 61.000 динара, а у 2008. години је износила око 33.000 динара), за 20 година стажа пензија би износила око 16.000 динара.
Осигураници са 30 година стажа и зарадом на нивоу просечне зараде у Србији за све године рада, могу да очекују пензију од 24.000 динара, док грађани са 40 година стажа и просечном платом од 65.000 динара могу да рачунају на пензију нешто већу од 42.000 динара.
Висина пензије, практично, је једнака производу личног и општег бода.
Да бисмо дошли до личног бода, морамо да израчунамо лични коефицијент. До њега долазимо када сваку нашу годишњу зараду поделимо са просечним републичким зарадама у одговарајућим годинама, а онда збир добијених износа поделимо са годинама стажа.
Од 1. јануара 1970. до 2002. године зарада се узима у нето износу, а од 2003. у бруто износу. Кад знамо колики нам је коефицијент, множимо га са годинама стажа и добијамо лични бод. На крају добијени износ помножимо са општим бодом који од јануара 2020. године износи 862,04 динар.
Нова правила за пензионисање
Од 1. јануара 2021. године важе нови услови за одлазак у старосну и превремену пензију. Граница за одлазак у старосну пензију код жена се помера за два месеца, па ће тако жене у 2021. години у старосну пензију моћи да иду са 63 године и два месеца живота и најмање 15 година стажа осигурања.
За мушкарце ће важити исти услови као и 2020. године, дакле 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.