По јефтиније производе нећемо више ићи у Мађарску. Ево и због чега
Годинама држављани Србије одлазе у шопинг у Мађарску, јер та држава омогућава повраћај новца уколико у њеним радњама српски купци потроше најмање 200 евра.
Наши држављани углавном у Мађарској купују храну, хемикалије, обућу и одећу, а рачуница показује да им је та роба након повраћаја дела новца јефтинија него код нас. Враћа им се око 27 одсто пореза, осим на неке прехрамбене артикле.
ОВО је НАЈВЕЋА ИСПЛАЋЕНА ПЛАТА у 2018. години у Црној Гори
Тешко да је до пре неколико година, ако се изузме гориво које је јефтиније него у Србији и којим се већ дуже пуне резервоари српских аутомобила и трактора, ико веровао да ће наши држављани у шопинг све више ићи у Босну и Херцеговину. Ипак, то је постало стварност, како за српске држављане који живе близу граничног подручја, тако и за оне из унутрашњости Србије.
Разлог за то је што је Босна и Херцеговина увела јединствену стопу ПДВ-а на коју страни држављани имају право на повраћај новца 17 одсто, а то право остварују уколико у њиховим радњама потроше најмање 50 евра, што је четири пута мање од мађарског лимита.
Како да зарадите МНОГО уз МАЛО труда: Ево како то ради један српски пензионер!
У босанскохерцеговачким радњама, по сведочењу купаца из Србије, купује се готово све, од млечних производа, тестенина, слаткиша до воћа и поврћа, а често се купи и бела техника, па чак и намештај. Уколико се уз пазар у продавницама у повратку наточи и гориво и одузме новац који ће се добити од повраћаја ПДВ-а, уштеда је, тврде наши купци, осетна.