ПОЗНАТА НОВА ЦЕНА ГОРИВА: Поскупљују бензин и дизел на пумпама у Србији!
Законом је прописано да почетак примене нових цена одређује Влада актом којим се врши усклађивање акциза
Укупно повећање цене бензина и дизел горива на почетку године требало би да буде 1,2 динара по литру, пишу београдски медији. Тачно повећање цене биће објављено 12. јануара, али да ли ће се нова цена примењивати од 1. фебрура, још увек није извесно.
ДОБРЕ ВЕСТИ СТИЖУ НА ПОЧЕТКУ ГОДИНЕ: Када грађани Србије могу да очекују ниже цене грејања?
ДРУШТВЕНЕ ИГРЕ ИЗ СРБИЈЕ? Браћа Нишавић имају необичан хоби - овако је изгледао пут од идеје до реализације
УСПЕШНА ЕКОНОМСКА ПОЛИТИКА: Светска банка објавила сјајне вести за Србију!
Генерални секретар Националног нафтног комитета Србије професор др Горан Радосављевић каже да годишњи индекс потрошачких цена за 2020. годину још није објављен и да се очекује за седам дана.
- Тренутно је акциза на безоловни бензин 57,10 динара по литру, док је акциза на дизел 58,72 динара по литру. Подаци за 11 месеци прошле године говоре да је инфлација 1,7 одсто. Ако се раст цена задржи на истом нивоу, следи да ће повећање акциза бити око 1 динар по литру за бензин и исто толико за дизел горива. На то треба додати 20 одсто ПДВ, што значи да би укупно повећање цена требало да буде око 1,2 динара по литру - каже Горан Радосављевић.
Ипак, још није извесно да ће то бити баш од 1. фебруара, јер Влада може да одложи примену ове одлуке.
- Законом је прописано да почетак примене нових цена одређује Влада актом којим се врши усклађивање акциза.Влада може да донесе одлуку да примена почиње од 1. фебруара као што је то била пракса претходних година, али и да помери примену како је то учинила 2020. године - каже Радосављевић.
Какве су цене у региону?
Из Нафтног комитета Србије се на недељном нивоу објављује кретање цена дизела, бензина и течног нафтног гаса у земљама региона.
- Ако посматрамо бензин, цена у Србији је на крају 2020. године била на нивоу просека региона, док је код дизела и течног нафтног гаса цена била нешто изнад просека региона. Генерално посматрано, цена је у просеку већа у Грчкој, Албанији, Хрватској и Црној Гори, када је реч о бензину. Цена је већа у Албанији када је реч о дизелу, а у Грчкој и Мађарској када је реч о течном нафтном гасу - кажу из комитета.
Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије каже да цена највише зависи од трошкова које имају нафтне компаније, а ако држава повећа акцизе то може, али не мора да утиче на цену.
- Од првог новембра цена сирове нафте је расла, али код нас није забележен раст. У последње две недеље се помало осећа тај утицај. То је све тржиште које не можете знати унапред, али свакако да ускоро не очекујемо никакве драстичне падове или раст цене. Свакако се није ни очекивало да поскупљење буде веће од динар, динар и по по литру - каже Томислав Мићовић.
Подсећа да до нове цене горива долази када се динарски износи акциза усклађују се годишњим индексом потрошачких цена у претходној години.
- Основице за усклађивање су последњи објављени износи акциза.На цене горива у земљама у окружењу такође утиче глобално тржиште, али колики ће бити износ на крају то зависи од државних дажбина. Када је у питању дизел, имамо цену вишу од просека, док смо када је у питању бензин на нову просека осталих земља - каже Мићовић.