Селфи који ће вас скупо коштати: За сликање на планини у Србији платићете и до 2000 ДИНАРА!
Министарство заштите животне средине одобрило је још пре годину дана свим заштићеним подручјима у Србији да наплаћују таксу моторним возилима која пролазе кроз њихову територију, и то до 150 динара.
Одлуку Министарства животне средине да се у заштићеним подручјима наплаћује такса на аутомобиле тумачи како ко хоће, а уводе се и други харачи, па се сада плаћају и брање шумских гљива и фотографисање.
Ко убудуће пожели да направи селфи или да се слика с породицом или пријатељима на Старој планини, за то ће морати да плати чак 2.000 динара, и то по дану.
Наиме, половином марта ЈП "Србијашуме" донело је одлуку о накнадама за коришћење заштићеног подручја Парка природе Стара планина, а нови ценовник донео је неколико занимљивих података.
ИМАТЕ ИДЕЈУ, АЛИ НЕМАТЕ НОВЦА: Држава даје 60 МИЛИОНА бесповратно!
ВУЧИЋ О НОВОМ ТЕХНОЛОШКОМ ЧУДУ: Није Фолксваген, слично је чиповима из Емирата! КОНАЧНА ОДЛУКА О ЛОКАЦИЈИ СУТРА!
СРПСКА ЕКОНОМИЈА ЦВЕТА: Суфицит у буџету 15,8 милијарди динара
Поред сликања, на Старој планини ће од сада наплаћивати и брање лековитог биља и шумских гљива, и то 120 динара, снимање аудио-записа 2.000 динара, а постављање шатора по метру квадратном на дневном нивоу кошта 30 динара. С друге стране, лов на дивљач на годишњем нивоу кошта 1.000 динара.
Међутим, то нису једини неочекивани трошкови који чекају туристе када крену на излет на неку од српских планина или у обилазак историјских знаменитости земље. Тако се, према речима читалаца, већ годинама 400 динара наплаћује улаз у Цркву Светог Ђорђа на Опленцу, а тај новац се затим слива у фонд Задужбине краља Петра И Карађорђевића, која и одржава овај комплекс.
Министарство заштите животне средине одобрило је још пре годину дана свим заштићеним подручјима у Србији да наплаћују таксу моторним возилима која пролазе кроз њихову територију, и то до 150 динара. Међутим, еколошка такса од 150 динара није се дуго задржала, па однедавно сви који хоће аутомобилом или мотором да уђу на Копаоник, Тару, Ђердап, Специјални резерват природе "Пашњаци велике дропље" морају да плате 300 динара дневно. Онај ко жели недељну карту, мора да издвоји 800 динара, уместо досадашњих 600, док годишња накнада није мењана и остаје 2.000 динара.
Они који наседну ОСТАЈУ И БЕЗ ПАРА И ПАРТНЕРА: Колико кошта лажни брак у Европској унији?
ОНИ ЗАРАЂУЈУ НА НАШОЈ МУЦИ! Погледајте КОЈЕ земље су се НАЈВИШЕ ОКОРИСТИЛЕ тарифама ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ
Срби, аустралијски бизнисмен вам нуди плату од 32.627 евра, плаћа путовања, смештај и здравствено: Само је потребно да имате ове особине!
Камп-приколице и кампери који жели да уживају у нестварним природним лепотама Специјалног резервата Увац за то задовољство годишње треба да издвоје 3.800 динара, али је нејасно како се плаћа накнада ако неко кампером дође на неколико дана.
Директор Националне асоцијације туристичких агенција Јута Александар Сеничић каже да одлука о наплати фотографисања на Старој планини нема никакве логике, као и да, колико је њему познато, не постоји нигде у свету.
- Плаћање еколошке таксе је у реду и у свету постоји већ 15 година, али наплата фотографисања је апсурд и не знам како то помаже очувању животне средине. То је лоше и за развијање туристичке дестинације, не можемо да наплаћујемо удисање ваздуха и фотографисање. Разумем и накнаду за постављање шатора или кампера, "Србијашуме" на неколико локација саде и одржавају разне лековите биљке, па ви платите таксу и берете их. Такође је нејасно ко ће и како проверавати да ли се неко сликао на Старој планини и у које сврхе - каже Сеничић.