Минималац већи за неколико ХИЉАДА динара? Разговори почињу данас, присуствује и Брнабићева
Синдикати траже цену од 80 одсто потрошачке корпе
Преговори синдиката, послодаваца и државе у оквиру Социјално-економског савета о минималној цени рада почеће данас. До сада су само синдикати изашли са својим предлогом од 209 динара по сату, а уколико социјални партнери тај предлог не прихвате, Савез самосталних синдиката Србије неће да пристане на понуду мању од 80 одсто од вредности потрошачке корпе.
Прочитајте и:
Како наглашавају у Савезу самосталних синдиката Србије, то би на месечном нивоу износило 29.130 динара или 167 динара по часу.
- Минималац не би требало да буде мањи од цене минималне потрошачке корпе за трочлану породицу, која сада износи око 36.000 динара – кажу у SSSS. - Можда то у овом тренутку и није реално, јер би било велико повећање у односу на садашњи минималац, који је 143 динара по сату, али свака држава треба да узме у обзир стандард својих грађана.
Очекује се да преговорима присуствује и премијерка Ана Брнабић. У Министарству рада наглашавају да се синдикати боре за највише могуће, али да ће они изаћи са реалним могућностима.
- Најважније је како да пребродимо ситуацију да послодавци радницима уплаћују минималац на рачун, а остатак на руке – кажу у Министарству.
- Један од предлога је да првих 15.000 динара сада буду неопорезиви, а да послодавци на преосталих 9.800, пошто је минимална зарада око 24.800, плате порезе и доприносе. Да се износи који подлежу опорезивању обрну. Синдикати и послодавци немају ништа против.
Минимална цена рада није, по тумачењу Министарства, инструмент за покривање потрошачке корпе, већ је по закону обавеза фирме уколико је у кризи и требало би да важи док се из кризе не изађе.
Вучић потврдио: Руска и кинеска понуда за РТБ Бор валидне, задовољни смо
- Било је предлога да постоје два минималца, један би био за она предузећа која су у проблему, а други би био за остале и износио би нешто више – кажу надлежни.