ШТА ЗНАЧИ ШВАЈЦАРСКИ МОДЕЛ ПЕНЗИЈА? Ово су добре и лоше стране - да ли ће се повећати примања најстаријих суграђана
У наредном периоду поново ће се покренути разговори на ову тему.
- Пензије би требало да више прате раст зарада, поготову оних у јавном сектору и зато ћу се борити за промену швајцарске формуле по којој се примања најстаријих подједнако усклађују са зарадама и трошковима живота - каже председник Партије уједињених пензионера Србије Милан Кркобабић, који је и министар за бригу о селу.
УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ: Банке уводе нове таксе - на ово посебно обратите пажњу
БАНКАРСКА НАВЛАКУША ИЛИ? Грађани често оду у дозвољени минус, колико је то опасно и да ли постоји боље решење?
ВЕЛИКИ БРОЈ ЗАХТЕВА ЗА ОВУ ДРЖАВНУ ПОМОЋ: Процес пријаве једноставан, ипак пола буде одбијено, у чему је цака?
Он објашњава да је увођење швајцарске формуле у тренутку када је она код нас почела да се примењује, значило битан искорак јер је тиме искључена арбитрарност, односно ситуација да то колико ће пензије расти зависи од воље било ког појединца.
Истиче међутим да швајцарска формула има и своје лоше стране, због чега се и залаже за њено мењање и најављује да ће у наредном периоду поново покренути разговоре на ову тему започете пролетос.
Подсећа да је раније о овоме разговарао и с председником Србије Александром Вучићем.
- Вучић је званично изјавио да је свестан да пензије заостају за зарадама и најавио могућност да се пензије убудуће усклађују по тзв. швајцарском моделу плус плус - каже Кркобабић.
Он истиче да не може да процени да ли ће разговори које намерава да активира на ову тему уродити плодом јер, како каже, то ће зависити и од политичке воље.
- Пред нама је да те разговоре освежимо и обновимо. Не смемо да дозволимо да се та прича разводни - наглашава Милан Кркобабић.
Указује да је све ово његов политички став као председника ПУПС-а и да на његовој реализацији може да делује кроз посланичку групу и у разговорима са најбитнијим коалиционим партнером у Скупштини Србије.
Када је реч о мањкавостима швајцарске формуле, истиче да се она највише огледа у томе што су пензије економска категорија и могу да се усклађују само са оним из чега су изведене, дакле зарадама, а не са инфлацијом.
- Пензија не може да се ставља у контекст инфлације. То је контекст кјниговођа који су добро плаћени да причају такве приче. Управо то што кретање пензија подједнако зависи од кретања плата и инфлације довело је до њиховог заостајања за платама, па је удео просечне пензије у просечној заради пао на око 44 одсто а падаће и даље - аводи Кркобабић.