ВОЈВОЂАНСКЕ ОРАНИЦЕ ТРИ ПУТА СКУПЉЕ ОД ЗЕМЉИШТА НА ЈУГУ - Плодно тло на северу и до 15.000 евра за ХЕКТАР
Квалитет, локација, инфраструктура, али и платежна моћ и развијена привреда краја утичу на формирање цена пољопривредног земљишта.
Према речима агронома и статистичким показатељима, најскупље земљиште је у Војводини, где је хектар и до 15.000 евра.
Примера ради, пољопривредно земљиште у околини Новог Сада, Србобрана, Бечеја или Врбаса је између 9.000 и 10.000 евра, што је три пута више него у источној и јужној Србији.
КВАДРАТ ОД 8.683 ЕВРА: Некретнине у Београду као од сувог злата, ево где су у 2019. продати НАЈСКУПЉИ станови и куће!
Продата најскупља кућа у Србији: Коштала је 4,5 милиона евра! У улици у којој се налази забрањено је СНИМАЊЕ
Грађани Србије могу да очекују ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТА И ПЕНЗИЈА: Ево од чега то зависи
У околини Београда оранице коштају у просеку 5.000 евра по хектару, у Шумадији и западној Србији до 4.000 евра за хектар, док је на југу и истоку средња вредност око 3.500 евра по хектару.
Агроном Марко Јовић објашњава је разлог овакве тржишне слике пре свега квалитет земљишта, али ту су укључени и други као што је насељеност, миграције, локација, прилаз, свакако однос понуде и потражње.
- Војводина има квалитетно земљиште - црницу или чернозем, има одличну подлогу.
има и добру инсфраструктуру, густу насељеност, развијену привреду и све то утиче на формирање цене.
На југу и југоистоку земљиште је мешовито, није свугде исти квалитет, а постоје и други проблеми, млади се исељавају, земљиште се не обрађује, али купаца је мало.
Квалитет земље, локација, развијеност су пресудни за цену, зато се у Војводини хектар може продати за десетак хиљада евра, а на југу за 3.000, па и кного мање - додаје агроном.
Најмање напуштеног земљишта налази се управо на северу земље, и то свега четири одсто, док је на југу и југоистоку проценат напуштеног земљишта које се не обрађује нешто виши од 20 одсто. Продавци квалитетног земљишта на југу земље чешће се жале да добијају ниску понуду, док велику улогу игра прилаз - не можете очекивати да продате земљиште по доброј цени ако нема слободан прилаз.
На цену утиче и развијеност локалне привреде, има примера да су наследници ораница који дођу из града да продају наследно земљиште непријатно изненађени када им се понуди ниска цена, али и то што нема ко да је купи.
У нишавском крају најраспрострањенија је смоница и црвеница, а најквалитетније земљиште се налази уз реку Нишаву.
Пољопривредник Драган Вељковић објашњава да је у околини Ниша купио земљиште по повољној цени, где се хектар може пазарити до 3.000 евра.
- Купио сам ораницу по повољној цени, али за узгајање воћа споменуто земљиште је сасвим коректно, тако да нисам имао длиему. Уз Нишаву је рецимо сасвим друга ситуација, тамо је цена по хектару и до 6.000 евра, док је у брдовитом делу где сам купио било упола јефтиније. Мени одговара и цениа, али и земљиште јер се претежно бавим воћарством - објашњава Вељковић и додаје:
- Сада је идеално време за куповину, јер за пољопривреднике и воћаре посао почиње у рано пролеће, а завршава се у касну јесен - закључује Вељковић.
Планирате да купите апартман на Копаонику? Изненадиће вас цене некретнина у туристичким бисерима Србије
МИЛИОНИ ЗА НАБАВКУ РОБОТА: Покрајина издваја средства за увођење САВРЕМЕНИХ ТЕХНОЛОГИЈА у пољопривреду
УСВОЈЕН ЗАКОН О ИГРАМА НА СРЕЋУ: 40 одсто новца ићи ће на ово
Грађани Србије који не пријаве ОВО, од сада ће морати да плаћају посебни ПОРЕЗ од чак 75 одсто
Просечна плата у Србији ће бити 900 евра, ево и до које године се очекује овај пораст