Креће замена столарије и ложишта: Детаљан водич како да добијете НОВАЦ ОД ДРЖАВЕ и уштедите на реновирању!
Критеријуми ће се дефинисати у сарадњи са локалним самоуправама, а на основу чега ће се формирати ранг листа пријава
Општине су већ почеле да се пријављују за субвенције којима би финансијски помагале грађане да замену столарију или куповину нових ложишта.
Како рок за локалне самоуправе лагано истиче, на потез долазе грађани.
ПРИЈАВА ЗА 60 ЕВРА ПОЧИЊЕ ТАЧНО У ПОНОЋ! Контакт центар креће са радом, ево како ће функционисати
СТИЖЕ 130 ЕВРА! Рок за пријаву истиче СУТРА, ово је УСЛОВ који мора бити испуњен
У МАЈУ ЋЕ НОВЧАНИЦИ БИТИ МАЊИ: Списак свих ПОРЕЗА које морате платити овог месеца!
Ресорно министарство недавно је расписало конкурс за доделу средстава за финансирање Програма енергетске санације стамбених зграда, породичних кућа и станова. Позив се односи искључиво на јединице локалне самоуправе и траје до 21. маја. Свака општина може да добије по 10 милиона евра, али имајући у виду да је ово пилот пројекат, према најавама из ресорног министарства, у наредним фазама средства би требало да буду далеко већа.
Након конкурса за општине уследиће још два јавна позива. Први ће бити намењен компанијама које ће те послове реализовати, а други који се очекује током јула за грађане који желе да унапреде енергетску ефикасност објекта у ком станују.
Оно што је важно јесте да неће бити ограничења на основу типа стамбеног објекта у којем живите нити ће бити ограничења у квадратури.
За сада је сигурно да би грађани финансирали 50 одсто укупне инвестиције, а другу половину би обезбедили општина и држава односно Управа за финансирање и подстицање енергетске ефикасности.
Са друге стране већ је било најава да ће у једном тренутку бити формиран и други модел по ком би грађани 50 одсто средстава који сами треба да обезбеде, могли да обезбеде кроз кредите.
У одговору ресорне министарке, стоји да је у току тренутно на разматрању неколико модела суфинансирања мера енергетске ефикасности за грађане, а први би требало да буде реализован у сарадњи са локалним самоуправама.
- Услови, критеријуми и начин пријаве грађана као и неопходна документација уз пријаву ће бити наведени у јавном позиву локалних самоуправа. Могу се очекивати критеријуми који се односе на постојеће стање столарије, грејног система, изолације објекта и других - наводе у министарству.
Критеријуми ће се дефинисати у сарадњи са локалним самоуправама, а на основу чега ће се формирати ранг листа пријава.
Овим пројектом је предвиђено неколико мера повећања енергетске ефикасности објеката од субвенција за столарије, преко помоћи за изолацију и замену ложишта до уградње соларних колектора за грејање воде.
Говорећи о субвенцијама за столарију први, али и једини критеријум за добијање новца по овом основу је енергетски пасош. Реч је заправо о сертификату којим се проверавају енергетска својства и ефикасност објекта, што би у преводу значило колико нам је на стану изолација у стању да задржи топлоту.
Иако су, статистички, главни извор губитка топлоте прозори и врата, замена столарије не може да оствари потпун ефекат ако је термоизолација објекта лоша. Један објекат кроз неизоловане зидове губи у просеку око 30 одсто енергије, док су таваница и кров одговорни за око 25 одсто губитака енергије.
Такође, термоизолација, у зависности од стања столарије, смањује потрошњу енергије од 40 до 60 одсто, и с обзиром да траје у просеку 25 година, она генерално продужава рок трајања објекта на који се поставља.
И све то је разлог зашто се држава одлучила да грађанима помогне и суфинансирање свега поменутог. Што се тиче рокова и пријаве све је исто као и код субвенција за столарију. Дакле, пријаве грађана би требало да почну од јула, а први конкетни резултати би требало да буду видљиви на јесен.
У склопу повећања енергетске ефикасности биће субвенционисана и замена пећи, односно индивидуалних ложишта у домаћинствима. Очекује се да би кроз овај програм могло да буде замењено чак 1,2 милиона ложишта која тренутно не испуњавају еколошке стандарде.
У ресорном министарству верују да овај посао може да се заврши у наредне три године, што ће омогућити да рачуни грађана буду 15 до 20 одсто нижи, било за топлотну или за електричну енергију.
Субвенције су намењене и за прелаз индивидуалних ложишта на енергенте који не нарушавају здравље и животну средину.
Како зелена, еколошки одржива и ефикасна технологија, као и употреба обновљивих извора енергије, тек треба да се омасови у нашој земљи, многи мешају соларне панеле, који искључиво служе за трансформацију сунчеве у електричну енергију, са соларним колекторима.
Соларни колектори користе енергију сунца како би генерисали топлоту (не енергију) која може да се искористи како би се загрејала вода за туширање, догрејао простор или опрали судови или веш. Коришћењем соларних колектора за загревање воде се драстично смањују трошкови, у просеку од 50 до 80 одсто.
Управа за енергетску ефикасност у саставу ресорног министарства биће формирана кроз месец дана, а према проценама министарства први уговори између грађана и локалних самоуправа ће бити готови у септембру ове године.
Ове године ће се, према речима ресорне министарке, радити кроз пилот пројекат који треба да покаже интересовање грађана, колико је новца расположиво и прве резултате.
Најављено је и да ће ускоро бити потписани уговори са градовима и општинама за пројекте повећања енергетске ефикасности у вртићима, основним и средњим школама као и домовима здравља. Укупна вредност ових уговора износиће око 500 милиона динара, од чега 290 милиона из Буџетског фонда за унапређење енергетске ефикасности.