ДНЕВНИЦА 3.500 ДИНАРА, АЛИ НЕМА КО ДА РАДИ: Месечно од ових послова у Србији могу да се зараде три ДОКТОРСКЕ ПЛАТЕ
За занатске образовне профиле се данашњи тинејџери не пријављују
Србија ће ускоро остати без школованих молера, зидара, обућара, сервисера клима уређаја... Чак и заваривача, иако је тај посао добро плаћен код нас, али се то знање још боље наплаћује "напољу". Њихове послове радиће код нас приучени, они које је "мука натерала", јер за те образовне профиле се данашњи тинејџери не пријављују.
МАЂАРСКА КРОЗ БРОЈКЕ: БРОЈЕВИ КОЈИ ТИ МОГУ ПРОМЕНИТИ ЖИВОТ
ПРОЦВЕТАЛА ПОСЛЕ ПРИВАТИЗАЦИЈЕ: Ова српска варошица нема НИЈЕДНОГ НЕЗАПОСЛЕНОГ (ФОТО)
ДОБРА ВЕСТ ЗА УГОСТИТЕЉЕ И ХОТЕЛИЈЕРЕ У СРБИЈИ: Почели разговори о МЕРАМА ПОМОЋИ ДРЖАВЕ
На овогодишњем упису у средње школе за учење појединих од ових занимања пријавило се по један или два кандидата. За неке, чак, нико па ће та одељења бити укинута.
На смер "молер" у Политехничкој школи у Крушевцу нико се није пријавио, као ни за "обућара" у Техничкој школи у Новом Саду. Нико није хтео да се школује ни за "цвећара" у Пољопривредној школи у Пожеги...
Интересовања је било за смер "обућар" у Техничкој школи за дизајн у Београду, додуше симболичног - пријавио се само један кандидат. Такво интересовање изазива и професија заваривача, где се у Техничкој школи на београдској Чукарици пријавило двоје ученика.
Ништа боља ситуација није ни у другим техничким школама у осталим градовима Србије, јер се за учење за месара, сервисера клима уређаја, бравара, зидара... пријавило много мање кандидата него што је било предвиђених места.
Председник Форума средњих стручних школа, Милорад Антић, каже да ђаци већ годинама показују слабо интересовање за те школе, иако им добар занат обезбеђује сигуран посао и више него добра примања.
- Данас само помоћник молера или зидара може да заради дневницу од 30 евра, а да не причам колика примања има главни мајстор. Добар занатлија у данашње време може да заради, ако редовно ради, и три докторске плате месечно. Међутим, код нас деца, а нарочито родитељи, беже од тога. Мислим да је то због тога што занатлије не уживају баш неки статус у друштву - каже Антић.
Он даје поређење и са Немачком, где добар зидар може да заради и 20 евра по сату, а слично се плаћају и молери, бравари и остале занатлије. Одлично се плаћају и заваривачи (вариоци), за којима је прошле године била јагма и у Србији, када су плаћани и по 7.000 евра месечно.
- То је нешто до система вредности у друштву али и до лености данашње младежи. Лакше је пити пиво испред драгстора, које други плаћају, него да се ухвати чекић и нешто ради - каже Антић.