КОЈИ СМЕР ЈЕ КОД ОСМАКА НАЈПОПУЛАРНИЈИ? Њихове жеље се не мењају много, а ово је неопходан број поена
Минималан број неопходних поена из године у годину расте
Професори додају да се очекује веће интересовање за гимназије, електротехничке и медицинске школе. За упис у те школе у Србији је потребно минимум 90 поена, а за неке смерове и свих 100 поена.
МАТУРАНТЕ ЧЕКА 35.874 МЕСТА НА СЕДАМ УНИВЕРЗИТЕТА: Чека се одлука владе о броју буџетских студената
Почиње М3 гејминг викенд: 13 тимова правиће игре 48 сати уз подршку ментора из гејминг индустрије
Завршен ЕдуГејминг: Проглашени победнички радови конкурса за наставнике и ученике на тему подучавања кроз видео-игре
Мали матуранти у Новом Саду за упис у гимназију "Змај" мораће добро да ''загреју столицу'', јер је и прошле године доњи праг за упис био 98.38 поена.
Најтраженији смерови
Највеће интересовање осмаци су исказали за смерове попут медицинске сестре, физиотерапеута, за природно-математички смер у гимназијама, за смерове информационих технологија.
Наставници очекују да ће на једно место конкурисати и по неколико ученика и да многи неће уписати жељену школу. Да ће борба за свако место бити веома тесна, потврђује и анализа рађена у последње две године, по којој је све више поена потребно за упис у школу коју је ђак прву изабрао.
У Београду, Новом Саду и Нишу традиционално су најтраженије гимназије и то природно-математички смерови, где је ђацима потребно више од 90 поена. Трећу београдску гимназију прошле године осмаци нису могли да упишу, ако су имали мање од 97,08 бодова.
За разлику од великих градова, у Крушевцу, Врању, Лесковцу и Новом Пазару највећа потражња је за медицинским школама, где је ђацима било потребно да освоје у просеку 91 поен.
Млади неће у занатлије
Бројна истраживања показала су да су наше занатлије веома цењене у свету, али изгледа да младима у Србији то није примарна сфера интересовања. И када се одлуче за неки занат, онда то буду школе за фризерера, масера, кувара или конобара.
За остале занатске смерове некада се ни не формирају одељења због недовољног броја ђака. Мало је боља ситуација у мањим градовима где се деца пре опредељују за стручне школе, а мање за гимназију.
Потребни бодови
Ђаци из школе могу максимално да “пренесу” 60 бодова, а рачуна се само успех остварен у шестом, седмом и осмом разреду основне школе.
Рачунање је једноставно, збраја се просек оцена на крају сва три разреда и множи се са четири. За вуковце би то било 5.00 5.00 5.00 x 4. што даје максималних 60 бодова. Неко други ко је имао 4,50 4,50 4,50 X 4 на матурски испит би кренуо са 44 бода.
Број места
За упис ученика у први разред средње школе у Републици Србији за школску 2022/2023. годину планирано је укупно 74.982 места, од чега је 56.750 места у средњем стручном образовању, док је 18.232 места обезбеђено за ученике који желе да упишу гимназију.
Како се наводи у Конкурсу за упис ученика у први разред средње школе у школској 2022/2023. години, који је објављен на веб страници Министарства просвете, науке и технолошког развоја за четворогодишње профиле предвиђено је 59.368 места што је 79,2 одсто од укупног броја.
За трогодишње образовне профиле планирано је 15.374 места што је 20,5 одсто, а за профиле у двогодишњем трајању има 240 места што је 0,3 одсто. За ученике који желе да образовање наставе по дуалном моделу планирано је 3.273 места.