ОД ПОНЕДЕЉКА ВЕЛИКА НОВИНА У СРЕДЊИМ ШКОЛАМА: Познато како ће се одвијати комбинована настава
Тренутно у Србији се примењују три модела наставе, а које је препоручио Тим за школе који чине представници министарства здравља и просвете и института Батут.
Комбинована настава за средње школе одвијаће се тако што ће се смењивати часови у клупама и онлајн и то дан за даном. Све мере које се повлаче имају за циљ да се избегне прелазак искључиво на онлајн наставу. Према најновијим мерама, уколико има заражавања у одељењу, онлајн траје најдуже десет дана.
КИРИЈА ЗНАТНО СКОЧИЛА, СТУДЕНТИ У ПРОБЛЕМУ: Највећа потражња за становима у овим деловима Београда
КОЛИКО КОШТА ПРАВЉЕЊЕ ЗИМНИЦЕ? Цене парадајза и паприке папрене, ни остале намирнице нису баш јефтине
ОЛАКШАН ПУТ ДО КРОВА НАД ГЛАВОМ! Почиње градња јефтиних станова у Београду - познате прве три локације
У 45 општина од понедељка средњошколци прелазе на комбиновану наставу. Новина је да одлука која је донета важи и за Београд. Комбинована настава неће бити као до сада, да се модели смењују на недељу дана јер је циљ је да се што мање "везано" иде онлајн. Такође и смењивање дана наставе кући и у школи, процењује се, допринеће што мањем преносу вируса међу ђацима.
Тренутно у Србији се примењују три модела наставе, а које је препоручио Тим за школе који чине представници министарства здравља и просвете и института Батут.
На онлајн настави су основне и средње школе на Косову и Метохији и средње школе у девет општина у централној Србији. Док је могућност онлајна остављена за средње школе, када је реч о основцима улажу се напори да се не прелази на учење од куће. Најраспрострањенији је модел комбиноване наставе, а уколико вирус 'уђе' у одељење постоји редослед мера који ће се примењивати.
Тако да уколико је посреди одељење са 16 или мање ученика, након појаве три оболела ђака прелази се на онлајн у трајању од десет дана. Одељење са више од 17 ученика, након појаве два случаја, то одељење се дели на две групе и наставља рад по комбинованом моделу. На подељено одељење потом се примењује поступак за одељења са 16 и мање ученика. Отуда се након појаве нова три оболела ученика у групи прелази на онлајн у трајању од десет дана.
Када је реч о заражавању у школама, до сада су се показале као безбедно место у је трансмисија вируса најмања. Међутим, Србија је по броју зарађених опет на црвеној листи, али је број заражене деце знатно порастао. Према речима директорке Дечјеболнице у КБЦ "Драгиша Мишовић", Оливере Остојић, у претходне две недеље број најмлађих пацијената се знатно повећао и на амбулантном али и клиничком лечењу.
- Пре две, три недеље било је десет до 15 пацијената који су пролазили кроз нашу амбуланту, сада их има око 40 - наводи Остојићева и додаје да су, што се тиче пријема, имали један до два пре три недеље, а сада је то седам до осам пријема дневно.
Она је навела да и деца добијају кисеоник, према модификованим протоколима за одрасле.
С друге стране, Александар Марков, председник Форума београдских гимназија коментаришући прелазак на комбиновани вид наставе и у Београду, каже да је то "корак уназад" и да се таква одлука доноси у време када су стадиони пуни. Ипак, истиче с друге стране, "вероватно је таква епидемиолошка ситуација да је ово једини могући излаз". Марков тврди и да немају све школе услове за укључивање ученика уживо.
Председник Форума стручних школа каже да је једино позитивно у свему овоме што је Министарство просвете препознало савет професора и родитеља да се ученици смењују на дневном нивоу, а не на недељном, како је то било прошле године. Сматра да је то добро јер ће ђаци остати у току, а не као по прошлогодишњем моделу када је једна група ишла једну недељу, а затим друга група другу па су ту слободну седмицу деца узимала као распуст.
Марков објашњава да ће ђаци школа код којих постоје услови за слушање наставе бити у обавези да се укључе у осам часова ујутро када почиње први час и да ће бити потпуно идентично третирани као да су у учионици.
Тим за школе препоручио је употребу заштитних маски за све ученике и све време током боравка у школи. Изузетно, када ученик из здравствених разлога не може да носи маску због контраиндикација које су потврђене стручним мишљењем лекара специјалисте одговарајуће гране медицине.
Тада је потребно и организовати рад тако да овај ученик борави у школском простору без маске. У том случају потребно је повећати физичку дистанцу са другим ученицима и запосленима и појачати примену свих мера заштите (дезинфекција руку, чишћење и дезинфекција наставних средстава и простора). Овај изузетак могуће је применити на захтев родитеља и искључиво уз приложено мишљење лекара специјалисте одговарајуће гране медицине и то по правилу у школи за ученике са сметњама у развоју и инвалидитетом.