Таленат не зна за границе: Српски ђаци представљају нашу земљу на Међународној олимпијади у роботици
Тим ученика и ученица заједно са својим менторима представљаће нашу земљу на Међународној олимпијади у роботици.
На предлог Међународног ФИРСТ комитета (ФИРСТ Глобал), тим ученика (Арман Лупша и Петар Рогић) и ученица (Нина Латиновић, Николина Милосављевић, Јелена Томашевић, Нина Пешић, Сара Јашовић, Софија Курћубић и Уна Жарковић) Гимназије "Креативно перо", заједно са својим менторима, Вуком Вујовићем и Александром Недељковић, представљаће нашу земљу на Међународној олимпијади у роботици.
Иако су околности у којима се цео свет налази спречиле овогодишње окупљање младих роботичара/ки из преко 200 земаља света на једном месту, нису спречиле њихово дружење и такмичење "на даљину".
Наиме, организатори/ке такмичења били/е су успешни/е у осмишљавању новог начина одржавања ФИРСТ Глобал Challenge-a и тако омогућили/е ученицима/ама широм света да и током пандемије развијају своју љубав и вештине у СТЕМ области (Сциенце, Technology, Енгинееринг, Mathematics). Како другачије него технологијом!
Испуњавањем комбинације изазова у осмишљавању креативних и едукативних садржаја за друштвене мреже, техничких изазова чији је циљ конструкција мањих роботских система, онлајн интервјуа са најистакнутијим СТЕМ експертима и предавањима о најновијим роботичарским техникама, тимови сакупљају поене обавезне за пласман на укупној ранг листи такмичења. ФИРСТ Глобал Challenge ове године трајаће нешто више од три месеца и крајем септембра ће тим са највећим укупним бројем поена бити проглашен победничким тимом 2020. године.
Основни циљ овог пројекта је јачање свести о важности СТЕМ каријере, као перспективе за развој младих људи и пружање подршке интеркултуралној сарадњи и размени. СТЕМ је курикулум утемељен на идеји образовања у четири специфичне дисциплине - наука, технологија, инжењерство и математика, које су интегрисане кроз интердисциплинарни приступ. Ове године, додатни и најважнији циљ налази се и у самом називу такмичења: ФИРСТ Глобал Challenge 2020 - Connecting Communities. Управо то, спајање младих из свих заједница света у тренутку када је то свима најпотребније, а преко њихове заједничке љубави према роботици.