РАЗОРНЕ ПОСЛЕДИЦЕ КОРОНЕ ЗА БУДУЋНОСТ НАЈМЛАЂИХ: Деца заостају, а једна ствар ужасава!
Најрањивијој деци уместо наставе прети да ће бити присиљена на дечје бракове или дечји рад
За време карантин због коронавируса школе су за готово 168 милиона ученика широм света затворене скоро годину дана, објавио је УНИЦЕФ упозоравајући на разорне последице за будућност те деце.
ДА ЛИ ЋЕ "ЗАВОД" ПОСТАТИ ЈЕДИНИ ИЗДАВАЧ? Објаснили да ли су спремни да се ухвате у коштац са "странцима"
Време је за промену: Шта ће бити са уџбеницима и како ће просвета сачувати национални идентитет Србије?
ВРТИЋ НА ЈУГУ СКУПЉИ НЕГО У ПРЕСТОНИЦИ? Зашто родитељи из Алексинца издвајају папрене цифре за обданиште?
Школе у 14 држава широм света остале су затворене од марта прошле године све до фебруара, према УНИЦЕФ-ову извештају о затварању школа.
Од њих, две трећине су у Латинској Америци и Карибима, где је погођено готово 98 милиона школске деце.
- Како се ближи година дана од почетка пандемије, поновно подсећамо на катастрофу образовања у ванредним околностима карантина широм света - истакнула је извршна директорка УНИЦЕФ-а Хенриета Форе.
- Сваким даном који пролази, деца која не могу особно присуствовати настави све више заостају, а најмаргинализиранији плаћају најтежу цену - нагласила је Форе.
УНИЦЕФ упозорава да постојеће затварање школа има разорне последице, а најрањивијој деци уместо наставе прети да ће бити присиљена на дечје бракове или дечји рад.
Додаје се да се више од 880 милиоуна деце широм света суочава с поремећајима у образовању због потпуног или деломичног затварања школа, према подацима УНЕСЦО-а.
Као начин да се привуче пажња на образовну катастрофу, УНИЦЕФ је поставио макету пандемијске учионице у седишту УН-а у Њујорку. Направљена је од 168 празних клупа, а свака клупа представља милион деце која живе у земљама где су школе готово потпуно затворене.