ДЕТАЉНИ ВОДИЧ КРОЗ ПРОГРАМ "МОЈА ПРВА ПЛАТА": Како се пријавити, какав уговор се закључује, ко бира кандидате?
Програм "Моја прва плата" намењен свим послодавцима, без обзира да ли су из приватног или јавног сектора, почео је ове недеље, а сваким даном расте заинтересованост компанија да огласе своје радне позиције.
За прва два дана, 50 компанија пријавило је велики број радних позиција за које ће млади до 30 година, без радног искуства, моћи да конкуришу од 1. до 15. октобра.
Фирме које желе да учествују могу да се пријаве до 25. септембра, а у наставку су одговори на нека од најчешћих питања о пријави и даљој процедури.
"ДОГОВОР СА СИНДИКАТИМА ЈЕ МОГУЋ" Ђорђевић: Држава даје све од себе да се створе добри услови за рад
НЕМЦИ ВАПЕ ЗА ОВОМ СТРУКОМ: Потребно им је 50 хиљада радника, сви оклевају због корона вируса
Од данас пријаве за пројекат "Моја прва плата": Велика шанса за 10.000 младих у Србији
Како се пријавити?
Пријављивање се одвија преко портала Моја прва плата. Заинтересовани привредни субјекти електронским путем подносе Захтев за учешће у програму у периоду од 17. августа до 25. септембра 2020. године.
За подношење пријаве потребно је да имате отворен налог на еУправи и да користите квалификовани електронски сертификат. Након пријаве, оглашавање позиција могу радити ваши запослени које за то овластите, уз отворен налог на еУправи.
Да ли је ограничен број младих кандидата које фирма може да ангажује?
Да, број незапослених лица које послодавац може ангажовати зависи од броја већ запослених особа код одређеног послодавца. Дакле послодавац који има до 5 запослених има право да у програм укључи једно незапослено лице, послодавац који има од 6 до 14 запослених може укључити највише 2 незапослена, док послодавац који има 15 и више запослених, има право да укључи незапослене чији број не може бити већи од 20 одсто укупног броја запослених.
Национална служба задржава право да ограничи број послодаваца по секторима и број оглашених позиција по послодавцу који се могу укључити у програм како би се обезбедило равномерно учешће већег броја послодаваца из више различитих сектора.
Ко може да буде ментор? Да ли је потребно доставити документацију за ментора?
Послодавац предлаже ментора из реда својих запослених, без обзира на дужину радног стажа и ниво и врсту квалификације, који ће бити задужен за оспособљавање лица у програму.
За ментора није потребно достављати документацију, већ у пријави позиције се наводи име и презиме ментора и ЈМБГ, на основу којих ће Национална служба за запошљавање извршити проверу радно-правног статуса.
Како се врши пријављивање компанија?
Пријављивање се врши појединачно, односно сваки послодавац има свој матични број и ПИБ, као идентификационе бројеве, по којим ће се вршити и провера испуњености услова из јавног позива.
Које врсте уговора ће се закључивати? Да ли ће уговорима бити јасно дефинисана сва права и обавезе корисника програма?
Закључиваће се тројни уговор између Националне службе за запошљавање, послодавца и изабраног кандидата. Уговором ће бити дефинисана сва права и обавезе свих уговорних страна.
Да ли је обавезно по истеку програма закључити уговоре о раду?
Послодавац није у обавези да након завршетка програма заснује радни однос са кандидатом. Циљ програма је да незапослени без радног искуства стекну компетенције за рад и тиме обезбеде своје будуће запослење код послодавца код кога су се оспособљавали или код другог послодавца.
Како ће изгледати процес селекције?
Након пријаве лица на оглашене позиције послодаваца у складу са њиховим интересовањима и могућностима, послодавац ће имати увид у сва лица која су се пријавила на конкретну позицију. Сам процес селекције зависи од пословне политике сваког послодавца појединачно.
Ко бира кандидате?
Избор од пријављених кандидата врши искључиво послодавац, а Национална служба за запошљавање претходно врши проверу испуњености општих услова незапослених лица, која су се пријавила, за учешће у програму.
Ко сноси трошкове уплате доприноса за лица која буду на пракси?
Национална служба за запошљавање сноси трошкове уплате доприноса за случај повреде на раду и професионалне болести, у складу са законом.
СУТРА ПОЧИЊЕ ПРОЈЕКАТ "МОЈА ПРВА ПЛАТА": Ово је шанса за младе, али и послодавце, могућности су велике
НА КОМ ПОСЛУ СЕ НАЈЛАКШЕ МОЖЕТЕ ЗАРАЗИТИ КОРОНОМ? Продавци међу најсигурнијима на листи
КОЈА ЗАНИМАЊА ЈЕ КОРОНА ИЗБРИСАЛА ИЗ ОГЛАСА? Због пандемије потражња за овим професијама се ЗНАТНО СМАЊИЛА
СТИЖУ ЛЕПЕ ВЕСТИ: Ове године запослено више од 1.400 особа са инвалидитетом
У Србији расте број огласа за ПОСАО: Ево која су НАЈТРАЖЕНИЈА занимања