ДНЕВНИЦА 2000 ДИНАРА! Али нико неће да ради, а ОВАЈ посао је у питању!
Сатница 250 динара
Све већи број сремских пољопривредника опредељује се за пластеничку производњу.
СВИ ВОЛЕ НАШЕ СЛАТКИШЕ: Извоз чоколада, бомбона и кекса већи за петину!
60 МИНУТА ВРЕДНИХ ЗЛАТА: Ево где можете зарадити и до 42 ЕВРА по радном сату!
Поред веће зараде, један од разлога за повећање површина под пластеницима су подстицаји који стижу из покрајинског Секретаријата за пољопривреду.
Они су ове године далеко повољнији него претходних година. Из Покрајине је намењено 80 милиона динара, а субвенционише се 60 одсто трошкова инвестиције, Агроклуб.
Марко Војновић, повртар из Буђановаца, прошле године користио је подстицајна средства за набавку нових пластеника. Каже, био је то добар начин да прошири своју основну делатност, за коју има обезбеђено тржиште и све услове за производњу квалитетног поврћа.
Брачни пар узгаја БАШТУ на 17. СПРАТУ солитера! Разлог је ПОТПУНО НЕВЕРОВАТАН!
- Ја сам успео да подигнем нове пластенике и већ у првој години зарадим. То је добар начин да се пољопривреда постави на здраве ноге. Ова пластеничка производња јесте захтевна, али и исплатива. Улагања јесу велика, па подстицаји играју важну улогу - каже Марко.
Уколико добије подстицајна средства, Војновић ће подићи још два пластеника. Иначе у пластеницима су сада паприка и краставац, који су заменили зелену салату, која је и ове, као и претходних година овом повртару донела добру зараду.
Сада има четири пластеника у којима током читаве године има посла. Оно што га сада мучи је радна снага.
ПОСАО ИЗ СНОВА, АЛИ САМО ЗА МУШКАРЦЕ! За 60 дана У КРЕВЕТУ зарадите 16.000 ЕВРА!
- Пластеника је све више, а радне снаге све мање. Бојим се да ћемо доћи у ситуацију да нећемо стићи да завршимо сав посао у овој производњи. Не знам ни колико да плаћамо дневницу, када је заинтересованих за посао све мање. Код нас се сада плаћа од 200 до 250 динара на сат. То за оне који раде, вероватно и није неки износ, али за нас који плаћамо свакако јесте. Но, знам да без сталне радне снаге, производње нема - прича Војновић.
Подсетимо, пољопривредници из Руме су међу најактивнијима када је коришћење средстава из покрајинских и републичких институција у питању. Председник тог удружења Угљеша Тркуља каже да очекује да ће ове године број заинтересованих бити и већи, посебно због повољнијих услова, које ресорни секретаријат нуди.
"Већ је интересовање веће, јер су подстицаји повећани и до 70 одсто, а знамо да је овогодишњи покрајински буџет за пољопривреду далеко већи од прошлогодишњег".