ДНЕВНИЦЕ И ПРЕКО 3.000 ДИНАРА! Одлични услови за посао, невероватна зарада - а у Србији неће нико да ради!
Берачи "црвеног злата" би за месец дана, уз све наведене услове, могли да зараде плату од свих 90.000 динара.
Бројни малинари се недељама уназад жале да бераче још нису обезбедили иако по њиховим речима нуде рекордне дневнице, веће од 3.000 динара.
Ово је земља у којој је ДОЗВОЉЕНО СПАВАЊЕ НА ПОСЛУ: Ако сте уморни дремните, али не на ЧЕТВРТОМ СПРАТУ
МИЛИЈАРДУ ЕВРА ЗА НЕГОВАТЕЉЕ И ДОМОВЕ у Немачкој: Следи повећање плата!
ПОСЛОВИ КОЈИ ДОНОСЕ ОДЛИЧНУ ЗАРАДУ: Ове ТРИ професије пуне новчанике, а за њих вам не треба ни диплома!
- Потребна су ми три радника, по могућству чланови породице за брање малине у близини Ужица, са почетком око 20. јуна. Стан и храна обезбеђени. Услови одлични, боравак у кући, смештај у соби, wifi нон-стоп, паузе редовне, све као код своје куће, јер добар радник се цени.
Овакви огласи преплавили су ових дана специјализоване сајтове, друштвене мреже и локалне недељнике, а берачи "црвеног злата" би за месец дана, уз све наведене услове, могли да зараде плату од свих 90.000 динара, јер је распон оглашених и обећаних дневница од 2.500 до 3.500 динара.
Међутим, Милован Николић из Сирдије код Осечине, каже да је забринут да његов род од око 15 тона малине неће имати ко да обере, пошто је недељу дана пре почетка бербе на једвите јаде обезбедио десет берача, а треба му још толико.
- Од младих, то је реткост да неко жели да ради. Остао је понеки пензионер који је виталан, или ћемо морати да се ослонимо на комшилук. Близу смо града, али нико неће да остане у селу док траје берба, иако нудим квалитетан смештај, исхрану и највећу дневницу која се буде плаћала. У ваљевски крај некада су долазили и берачи са југа Србије, али их поодавно нема - жали се Николић.
Слично искуство је и Стојадина Божића из Варде код Косјерића, којем ће бар осам берача такође требати за десетак дана. Спреман је да их плати 60 динара по убраном килограму малине, уз смештај и три оброка, како напомиње, "домаће кухиње коју једемо и ми укућани”.
- Ако откупљивачи буду плаћали више, а помиње се да ће цена малине бити чак и 300 динара, спреман сам да дневницу повећам. Већ сада, ако набере 60 килограма износи 3.600 динара, што је мислим више него коректно. Међутим, ови што зову, уз то колика је дневница, питају колико се часова ради. У томе је основни проблем, јер брати малину значи радити од свитања до сумрака, млади то неће, а старији то не могу. Нису ми јасни младићи и девојке који би овако могли себи да обезбеде на пример летовање и још да им претекне - у даху прича Стојадин.
Дефицит берача није проблем од јуче. Можда је будућност у неким специјализованим агенцијама које ће, на пример, ангажовати незапослене жене на неком подручју, од обављања свих административних послова до плаћања свих дажбина држави. Овако, ослањајући се на огласе и позиве, чека нас још једна проблематична година, а род малине ће бити сасвим солидан - поручује Милован Николић.