Има ли смисла садити малину: Да ли ћете профитирати или се само залетети?
Произвођачи малина из западне Србије одлучиће у понедељак на састанку у Шапцу, да ли ће своје незадовољство наредних дана исказати на организованим протестима.
Заједнички став треба да донесу управни одбори шест великих пољопривредних удружења из овог дела Србије.
Динар и сутра мирује према евру: Ево колики је званични средњи курс за 25. децембар
Како је рекла Слађана Станковић, председник скупштине Удружења пољопривредних произвођача Ужице, после овонедељног састанка са представницима министарстава пољопривреде и трговине, све је јасније да нема озбиљног плана за унапређење малинарства и економског положаја произвођача.
- Већ две године траје наша борба практично без икаквих резултата. Упорно покушавамо да од Министарства трговине добијемо релевантне податке о увозу, извозним ценама малине као и количинама тог воћа које стиже из Босне, која се меша са домаћом - каже Станковићева и додаје да су због све лошијег материјалног положаја, произвођачи сада затражили од државе да се изјасни има ли смисла садити малину и перспективе за овај сектор воћарства којим смо се некада поносили.
- Став државе је да не може да даје такве процене. Кажу да ће све проблеме решити Радна група за малину која се састала свега два пута у овој години. Сматрамо да је неозбиљно када држава нема план развоја нити прогнозе, не може се баш све препустити тржишту", истакла је Станковићева и додала да произвођачи неће одустати од борбе да заштите своје економске интересе.
Како је пренео "Глас западне Србије", на недавном састанку представника ресорног министарства и произвођача малина западне Србије, у Ужицу, о цени није било речи.
Наводи се да је државни секретар Министарства пољопривреде, Сенад Махмутовић, изјавио да су сва обећања које је Министарство пољопривреде дало малинарима испуњена. Он је рекао да о ценама никада није преговарано јер то није у њиховој надлежности и поновио ранији став да држава не може да одређује цену.
БОНУС ВИДЕО: Ово су послови са средњом школом или лиценцом који могу да вам донесу ВИШЕ ОД 700 ЕВРА МЕСЕЧНО