Имате преко 45 година и нико не жели да вас запосли? Ово су прави начини да ипак добијете посао
Ових 14 правила ће вам сигурно помоћи
Потрага за послом у данашње време врло је стресан процес који, нажалост, може потрајати врло дуго. Цели процес још је тежи, ако је особа која тражи посао нешто старија јер послодавци готово редовно траже младе запослене.
Добре вести: До краја године запошљавање још 1.000 здравствених радника!
Велики ауто гигант отвара чак 1.000 нових радних места!
Чак и статистике говоре да старији посао траже дуже од младих. Због тога ево неколико савета како можете убрзати тај процес.
1) Избаците године из ЦВ-а
Независно од тога колико година имате, у ЦВ-у наведите само радно искуство релевантно за посао на који се пријављујете. Избаците радне позиције које данас више не постоје. Уколико желите задржати информације о неком послу који сте давно радили, али га сматрате релевантним, наведите га под ‘Остало радно искуство’. У ЦВ-у не морате навести годину завршетка школовања.
2) Истражујте
Локална књижара, центар, различита удружења могу вам помоћи у прикупљању информација, од тога како приступити потрази за послом до информација о потенцијалним послодавцима у вашој средини. Искористите интернет. У Гугл упишите појмове попут ‘старији запослени’, ‘пуно радног искуства’, ‘преквалификован’ и сличне појмове који вам могу открити занимљиве форуме или странице на ову тему и понудити додатне идеје.
3) Неке ствари задржите за себе
Баш као што бисте требали уклонити датуме попут датума рођења или завршетка школовања, одуприте се пориву набрајања свог 30-годишњег радног искуства, како у ЦВ-у, тако и на самом разговору за посао. То ће вас тренутно ‘постарити’, а ризикујете и да вас одбаце јер сте ‘преквалификовани’.
4) Будите у тренду
Не, не морате куповати одећу по последњој моди и трошити новац на скупе кошуље. Ипак, поведите рачуна о томе да одећа у којој долазите на разговор изгледа уредно и да је на трагу данашњег пословног одевања. Увек настојите да изгледате ‘свеже и одморно’, а не ‘млађе’. Ако фризуру нисте мењали од 70-их, можда је сада добро време да размислите о одласку код фризера.
5) Порадите на својим вештинама
Већина послова који вас занимају траже сет одређених вештина које немате? Уместо да занемарујете ту чињеницу, покушајте савладати ХТМЛ, Excel, Powerpoint, ИнДесигн, Word итд. Ако би познавање другог страног језика била предност, зашто не бисте уписали курс? Имајте на уму да неке језике можете учити и бесплатно те да постоје разни online курсеви који су потпуно бесплатни и лако доступни. Нисте упознати с Фејсбуком и Твитером? Замолите пријатеље или децу да вас упуте у друштвене мреже.
6) Освестите властиту вредност
Ако имате велико радно искуство то значи да имате и бројна постигнућа. Дефинишите властите успехе, позитивне резултате, посебно оне који су релевантни за посао на који се сада желите пријавити. Запамтите, зато јер сте старији и искуснији можете понудити низ квалитета као што су упорност, стрпљење, зрелост, поузданост, способност сагледавања шире слике и наравно, искуство које млади у потрази за послом посла тек морају стећи.
7) Размислите о каријери саветника
У данашње време многе фирме ангажују спољне сараднике и консултанте. Ако вас ужасава помисао да сте ‘заробљени’ у некој канцеларији осам сати дневно и свиђа вам се помисао да будете самостални, размислите о томе да фирмама понудите своје консултантске услуге.
Маркетинг, дизајн, људски потенцијали, рачуноводство, менаџмент, ИТ – све су то подручја у којима су консултанти добродошли, а ако сте информатички писмени, можете радити и од куће.
8) Радите на пола радног времена или волонтирајте
Посао на пола радног времена добра је прилика да се крећете у пословним круговима, пратите новости и будете активни. Једнога дана може отворити могућност и за пуно радно време. Иако је тешко прихватити чињеницу да након толико година радног искуства морате да размишљате о послу на одређено време, пола радног времена или пак волонтирању, покушајте на то да гледате као на прилику да будете у току с новостима, стичете нове вештине (које до сада можда нисте имали прилику савладати у каријери), дружите се с младим колегама од којих, иако су млади, такође можете пуно научити о неким подручјима (нпр. правила online маркетинга, community манагемент…).
9) Будите флексибилни када су у питању плата и бенефиције
Старији кандидати неретко изгубе прилику за запослење јер су њихова очекивања од плате и бенефиција већа него код млађих кандидата. Ако то можете да приуштите, реците потенцијалном послодавцу да сте спремни да пристанете на мању плату од оне коју сте некада имали. Покажите да сте, упркос богатом радном искуству, још увек спремни доказивати се и напредовати у складу са резултатима које остварујете. Добар послодавац ту ће вашу добру вољу знати ценити.
10) Не губите наду
Можда сте толико оптерећени губитком посла да вам та забринутост скреће пажњу и с добрих пословних прилика? Или је ово можда време када бисте требали размислити о властитом послу или посветити се ономе што је заиста ваша страст? Размислите о томе. Радили сте годинама, прошли сте кроз бројна одрицања, тешка или стресна раздобља, упознали свакакве људе (и шефове!)…је ли сада можда напокон време да се посветите послу који сте одувек хтели да радите, али за то једноставно нисте имали времена?
11) Вежбајте
Истина је: људи који редовно вежбају изгледају млађе и осећају се боље. Осим тога, вежбање пре посла или разговора за посао даје вам више самопоуздања. Независно од тога колико година имате и како изгледате, вежбање вам сигурно може донети само добро.
12) Искористите своје контакте
Једна велика предност људи ‘одређене доби’ је то што познају много људи. До сада, мрежа ваших контаката требала би бити прилично импресивна. Немојте оклевати када треба контактирати те људе и проверити имају ли какве корисне информације које ће вам олакшати потрагу за послом. Не будите срамежљиви, сада није време за то.
13) Знате ли своја права?
Нико вас нема право дискриминисати по било којој основи, тако нити на темељу година. Ако се то случајно догоди, реагујте. Обратите се надлаженим службама и проучите закон.
14) Помладите своје понашање
Пре него што уверите послодавца да сте најбољи кандидат, морате и сами у то веровати. Подсетите се на све квалитете које поседујете и које можете понудити послодавцу. Ваше искуство, поузданост, мудрост, здрав разум, стрпљење – све су то квалитети које сте имали прилике усавршити кроз године. То су квалитети које многи кандидати немају.
Немојте унапред претпостављати да су ваше године препрека – потрази за послом приступите с позитивним ставом и сигурни у све што можете понудити. Такав став одразиће се и на ваш изглед – деловаћете свеже, ведро и самоуверено. Тако изгледа идеалан кандидат на разговору за посао.