ЗА ОВАЈ ПОСАО У СРБИЈИ ВАМ НЕ ТРЕБА ФАКУЛТЕТ: Плата ПЕТ ПУТА већа од просека, нема незапослених
Да програмери не морају бити само кандидати који су завршили факултет показује да је скоро четвртина испитаника завршила средњу школу.НЕ МОРАТЕ ДА ИМАТЕ ФАКУЛТЕТ ДА БИ СТЕ РАДИЛИ ОВАЈ ПОСАО! Плата 5 пута већа од просека, нема незапослених
Просечна плата програмера је и до три пута већа од просечне плате у Србији, и тај сектор дефинитивно вуче статистику. Сва занимања која су у тој области постају због тога и све популарнија и траженија.
У СРБИЈИ РАСТЕ ПОТРАЖЊА ЗА РАДНОМ СНАГОМ: Ово је списак послова - два се поготово истичу
Упорност и истрајност – рецепт за успешно пословање које траје већ 30 година
2.000 ЕВРА ПЛАТА, А НИКО У СРБИЈИ НЕ ЖЕЛИ ОВАЈ ПОСАО: Оглас послодавца из Београда ОБИШАО РЕГИОН
Због тога не чуди што је у претходној години једна од најактуелнијих тема била управо преквалификација у ИТ област. Тим путем, може се и без факултета до сигурног радног места.
- О томе се доста говорило и претходном периоду, плате у ИТ су високе, како наше истраживање показује, у просеку између 1.500 и 1.800 евра. Природно је да је та област била занимљива свима који су желели да промене посао, односно занимање - каже Марко Вучетић из компаније Hello world која прати дешавања у српској ИТ заједници.
Велики број кандидата имао је потребу да промени свој посао и због услова управо потражи своје запослење у најразвијенијој индустрији.
Да програмери не морају бити само кандидати који су завршили факултет показује да је скоро четвртина испитаника завршила средњу школу. Велика већина, 35% њих је факултетски образовано (само основне студије), 22% њих има диплому с мастер студија, док диплому више школе има 17% испитаника.
Занимљиво је да само 1% њих завршило докторске студије.
- Занимало нас је колико људи ради као програмер или ИТ стручњак а да заправо нема факултет. Дошли смо до занимљивих података - четвртина испитанака завршила је само средњу школу - наводи наш саговорник.
Према Вучетићевим речима, за стицање нових знања и вештина највише се користе online курсеви, званична документација, као и блогови, односно форуми.
За тај део стицања знања и вештина, углавном се користе online курсеви који су примарни, али све актуелнији су блогови и форуми ИТ компанија које нуде едукације прогамерима - наводи нам он.
Плате ИТ кандидата и до три пута су веће од просечне плате у другим секторима, бројни бенефити попут флексибилног радног времена, рада од куће, приватног здравственог осигурања су само неки од разлога зашто је овај сектор међу најтраженијим секторима у Србији и област где готово нема незапослених.
Према доступним подацима до којих је дошао сајт HelloWorld.rs, просечна плата програмера иде преко 1.500 евра. Истраживање је такође показало да велики број програмера зарађује и између 500 и 1.000 евра, што нам говори да је велики број програмера на тржишту са малим бројем година релевантног искуства у овој индустрији.
Да у овој индустрији плате могу бити и до пет пута више од просечне плате у Србији показују и подаци да чак 37% испитаника зарађује преко 2.000 евра.